Paskaita „S. Nėris ir P. Orintaitė – bičiulės, mylėjusios lietuvių kalbą“
-
2025 03 21
-
9.50 val.
-
V. Kudirkos g. 29, Kudirkos Naumiestis, Šakių r.
-
Renginys
-
Nemokamai
Rašytoja Petronėlė Orintaitė-Janutienė gimė Liepalotų kaime, Būblelių valsčiuje, Šakių apskrityje. Mokėsi Keturnaujienos, Naumiesčio, Vilkaviškio mokymo įstaigose, Lietuvos universiteto humanitarinių mokslų fakultete.
Mokytojavo Tauragėje, Mažeikiuose, Vilkaviškyje, Šiauliuose, Kaune, Vilniuje ir vėl Vilkaviškyje. Visą gyvenimą Petronėlę lydėjo stiprus patriotinis jausmas, meilė Zanavykijai.
Nepriklausomoje Lietuvoje rašytoja išleido du eilėraščių („Vingių vingiai“ 1930, „Dirvonų dukterims“ 1939), du novelių rinkinius, du romanus ir knygą moterų kultūros klausimais.
1944 m. vasarą P. Orintaitė-Janutienė labai skaudžiai išgyveno išsiskyrimą su Lietuva, nes, vengdama trėmimų, su vyru ir 3 metukų sūnumi Donatu pasitraukė į Vokietiją.
Išeivijoje intensyviai kūrė: išleido eilėraščius bei jų rinkinius, apybraižų, atsiminimų, romanų, novelių ir apsakymų knygas, eiliuotus ir scenos kūrinius vaikams ir jaunimui.
Savo sodria kalba rašytoja vaizdžiai atskleidė menkiausią gyvenimo detalę. Jos kūryba skleidžia gėrį, kultūrą, pagarbą ir meilę Lietuvai.
Vaikišką kūrybą P.Orintaitė pasirašinėjo Balės Vaivorytės slapyvardžiu. Rašytojos kūriniai išversti į anglų, vokiečių, latvių, lenkų, švedų kalbas.
P. Orintaitė apdovanota keliomis literatūros premijomis. Nuo pat Lietuvos Atgimimo (1988) ji palaikė glaudų ryšį su Lietuva ir jos rašto žmonėmis.
Paskutinius 10 metų ilgaamžė rašytoja gyveno Kalifornijos valstijoje Los Andželo mieste. Jos valia, amžinojo poilsio atgulė Kudirkos Naumiesčio kapinėse, greta šeimos narių.
Apie paskaitą
Salomėjos Nėries ir Petronėlės Orintaitės pažintis užsimezgė ankstyvoje jaunystėje ir tęsėsi vėlesniais gyvenimo laikotarpiais: abi rašytojos buvo kraštietės, kilusios iš Suvalkijos, kartu lankė Vilkaviškio „Žiburio“ gimnaziją, kur prisidėjo prie ateitininkų veiklos, vėliau studijavo gretimuose fakultetuose Lietuvos universitete, abi priklausė meno mėgėjų draugijai „Šatrija“. Likimas suvesdavo jas bendruose literatūriniuose vakaruose, kelionėse, vakaronėse Vaugirard gatvėje Paryžiuje, imantis pedagoginio darbo Kęstučio gatvėje – Kauno III-oje Valstybinėje gimnazijoje.
Paskaitos metu bus pristatomi svarbiausi rašytojų biografiniai faktai ir kūrybiniai laimėjimai, išgirsite Petronėlės Orintaitės atsiminimus apie Salomėją Nėrį, sužinosite, kuriais gyvenimo etapais persipindavo moterų likimai bei koks buvo jų tarpusavio ryšys.
Paskaitą ves Gintarė Mališkaitė iš Maironio lietuvių literatūros muziejaus padalinio „S. Nėries ir B. Bučo namų-muziejaus“.
Kada? Kovo 21 d. 9.50 val.
Kur? Vinco Kudirkos muziejus (V. Kudirkos g. 29, Kudirkos Naumiestis, Šakių r.)





















