Įdomiausios veiklos laukiant švenčių: ką nuveikti kartu su šeima?

2022 12 01

Tyrimai rodo, kad vaikai ir jaunuoliai, kurie su tėvais švenčia šeimos šventes ir daug laiko praleidžia kartu, yra psichologiškai stabilesni ir jaučiasi saugesni. Pastebima, kad žmonės, ruošdamiesi Kalėdoms ir Naujųjų metų sutikimui, jaučia nerimą, stresą, pervargsta ir labai dažnai švenčių laukimas ir pačios šventės nesuteikia jokio malonumo. Išeitį siūlo Lietuvos nacionalinis muziejus ­– kviečia naujus metus pasitikti ramiai, neskubant ir mėgautis laiku, leidžiamu kartu su šeima. Muziejus siūlo švenčių pasitikimui skirtas įdomias veiklas, kai pažintis su istorija leidžia geriau pažinti save ir aplinkinius.

Šventinės dirbtuvės padės pasiruošti vaikams ir tėvams

Kalėdos – bene didžiausia ir vaikų laukiamiausia šventė metuose. Muziejus siūlo interaktyvias veiklas savo padaliniuose, kurios padės prasmingai laukti švenčių artimųjų apsuptyje ir atsiskleisti ne tik vaikų kognityviniams gebėjimams, bet ir naujai patirti praeitį šiandienos kasdienybėje.

Kai naktys tampa nepakenčiamai tamsios ir ilgos, Vilniuje esantys Signatarų namai primins svarbų Fluxus meninio judėjimo principą „Pasidaryk pats“. Gruodžio 11 d. 12 val. rengiama kūrybinė edukacija šeimoms „Žaidžiame pasaką“ padės atsikvėpti nuo beprotiško bėgimo, o sukurtos netikėtos istorijos, juokas ir žaidimai atneš šviesos į kasdienybę. Kol vaikai žais ir kurs, tėvelius Signatarų namai kviečia aplankyti muziejaus ekspoziciją ir pasimėgauti puikia kava „Eskedar Coffee Bar“ kavinėje.

Advento laikotarpiu būdavo įprasta susirinkti kartu vakaroti, dirbti nesunkius darbus, dainuoti šiam laikotarpiui skirtas dainas, žaisti žaidimus. Muziejaus padalinys Vilniuje Naujasis arsenalas kviečia šeimas su mokyklinio amžiaus vaikais per advento šeštadienių popietes (nuo 13 val.) susipažinti su advento ir kalėdinio laikotarpio tradicijomis, žaidimais, burtais ir papročiais, popietėje šeimoms „Kalėdų belaukiant“. Dalyviai išmoks savo rankomis surišti žaisliuką iš šiaudų Kalėdų eglutei ir taip pasipuošti namus šventėms.

Šeimas pajūryje Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejus kviečia į advento laikotarpio dirbtuves „Stebuklus kuriame patys“. Gruodžio 2 d. 16 val. čia laukiami tiek suaugę, tiek mažiausi muziejaus bičiuliai – padedami tradicinių amatų meistrės, sodų rišėjos Margaritos Macijauskienės jie gamins šiaudinius eglutės žaisliukus. Gruodžio 9 d. 15 val. ir 17 val. šeimas su vaikais nuo šešerių metų Jono Šliūpo muziejus kviečia į užsiėmimus kartu su kraštotyrininke Sigute Bendikiene, kuri supažindins su žvakių liejimo tradicijomis ir pamokys pasigaminti kvapnią žvakę, kuri jaukia šviesa ir medaus kvapu užlietų namus Kūčių vakarą. O gruodžio 16 d. 16 val. kartu su etnologe Elena Šalkauskiene muziejus laukia šeimų, norinčių išmokti advento giesmių ir žaidimų, kuriuose užkoduoti senieji lietuvių ritualai.

O kaip švenčių laukta žiloje senovėje?

Švenčių laukimas – gera proga prisiminti, kaip jos buvo švenčiamos anksčiau. Ką daryti, kai labai nori šventėms sukurti kažką nepaprastai įdomaus, bet neturi nei kompiuterio, nei fotoaparato ir netgi pieštukų? Gruodžio 17 d. 13 val. Vilniuje, Senajame arsenale organizuojama išskirtinė popietė šeimoms „Menas akmens amžiuje“. Renginio dalyviai iš molio pasigamins tai, ką galbūt prieš 5000 metų lipdė švenčių laukusių vaikų rankos. Saujelė ochros, gabalėlis molio, užgesusio laužo angliukas – štai ir visos priemonės, reikalingos tikram akmens amžiaus menininkui.

Pratęsti šventinę nuotaiką gruodžio 28 d. 14 val. muziejus šeimas kviečia Vilniaus širdyje – Gedimino pilies bokšte. Čia, dirbtuvėlėse šeimoms „Šventės pas Geležinį vilką“, bus prisiminta Vilniaus miesto įkūrimo legenda, dalyviai išgirs įdomių pasakojimų apie Vilniaus Aukštutinę pilį, o edukacinėse dirbtuvėse pasigamins suvenyrą, kuris primins laiką, praleistą muziejuje. O užlipus į bokšto apžvalgos aikštelę visada galima pasigrožėti Vilniumi žiemą.

Žiemos švenčių metu „prakalba“ net gyvūnai. Bastėjos Baziliskas – ne išimtis! Vilniaus gynybinės sienos bastėja gruodžio 29 d. 14 val. kviečia į popietę šeimoms „Susitikimas su šventiniu Bazilisku“. Vaikai ir tėveliai išgirs ir išvys paties Bazilisko pasakojamas legendas, prisilies prie jo sparnų, sugalvos norą ir sužinos, ką padaryti, kad jis būtinai išsipildytų 2023-aisiais.

Ar laiškus rašome tik Kalėdų Seneliui?

Suskaičiuota, kad 2019 metais buvo pagaminta net 59,9 milijono atvirukų. Atrodo daug? Visgi prieš dešimtmetį jų spausdindavo beveik dvigubai daugiau. Dar taip neseniai laiškas, atvirukas ar telegrama padėjo griauti Berlyno sieną ar buvo neatskiriama šventinių sveikinimų dalis. Atvirukai, vokai, antspaudai, koliažai ir net garso instaliacijos – šioje srityje kūrėją riboja tik fantazija ir voko matmenys (na, ir paštininko kantrybė). O pašto menu tampa tas objektas, kuris buvo išsiųstas ir nukeliavo tradiciniu pašto keliu. Vilniuje Signatarų namai gruodžio 10 ir 17 d. 12 val. kviečia į interaktyvias kūrybines dirbtuves „Žaidžiame pašto meną“, kurių metu vaikai kurs ir siųs šventinius laiškus.

Dalis muziejaus šventinių veiklų yra nemokamos. Kitų kaina yra lankytojo bilietas, 2 eurai, arba suaugusiajam – lankytojo bilietas + 2 eurai, vaikams – 2 eurai. Su kainomis susipažinti galite renginių aprašymuose, kuriuos rasite lnm.lt Renginių skiltyje: spausti čia.

Bilietus galima įsigyti internetu, paspaudus nuorodą norimo renginio aprašyme ar Lietuvos nacionalinio muziejaus elektroninėje bilietų kasoje: spausti čia.

Daugelio edukacijų vietų skaičius ribotas, todėl verta paskubėti užsiregistruoti ar įsigyti bilietus iš anksto.