Muziejų naktis su miestu prieš 200 metų, muzika, ekskursijomis ir naktine panorama nuo Gedimino bokšto

2023 05 12

Gegužės 13-ąją, šeštadienį, Lietuvos nacionalinis muziejus (LNM) kviečia švęsti Europos muziejų naktį. Tai unikali galimybė aplankyti muziejus, jų erdves ir eksponatus vakare ar naktį, o ši proga visoje Europoje sulaukia daugybės istorija ir kultūra besidominčių lankytojų. LNM 11 padalinių savo lankytojus šį šeštadienį sutiks ypatingai pasirengę ir paruošę malonių staigmenų.

Lankytojams gegužės 13 d. atveriama nauja susitikimų ir patyrimų erdvė sostinės širdyje prie Karaliaus Mindaugo paminklo – paviljonas „Vilnius prieš 200 metų“. Vilniečiams ir miesto svečiams LNM įteiks unikalią dovaną, skirtą 700 metų jubiliejui – atkurtą XIX amžiaus Vilniaus maketą. Prieš 200 metų carinės valdžios jis buvo sukurtas kariniais tikslais, o dabar atgimsta miesto pažinimui. Maketą papildys garsiniai pasakojimai su specialiai sukurta muzikine kompozicija ir projekcijomis, kurios apjungs urbanistinį miesto audinį su 1794 ir 1831 metų sukilimų istorija, miesto kasdienybe, jame gyvenusiomis asmenybėmis. Gegužės 13 d. nuo 22 val. 30 min., LNM kviečia kartu stebėti specialiai šiam projektui sukurtą audiovizualinę projekciją ant Naujojo arsenalo fasado.

LNM kviečia Muziejų nakties lankytojus į unikalią kelionę laiku Gedimino pilies bokšto muziejuje. Kelionę pradėti siūloma nuo itin svarbaus ir aktualaus dokumento – Gedimino laiško nuorašo, kuriam jau 700 metų! Gegužės 13 d. 20 val., 21 val., 22 val. ir 23 val. planuojamos ekskursijos – būtina išankstinė registracija.

Vilniečiai ir svečiai taip pat kviečiami grožėtis ir stebėti saulėlydį nuo Gedimino pilies bokšto. Saulė už horizonto turėtų pasislėpti 21 val. 13 min., o vakarėjančio ar naktinio Vilniaus panorama paliks kiekvienam neišdildomą įspūdį.

Istorijų namai savo terasoje nuo 20 val. kvies prisiminti tarmių grožį ir pasiklausyti dzūkiškojo bardo etno-improvizacijų. Su gyvo garso grupe atlikėjas muzikuos pagal archyvinių folkloro kūrinių garso įrašus. Roko Kašėtos ir grupės „Etno improvizacijos“ atitariami liaudies dainininkų balsai aidės nuspalvinti šiuolaikinės muzikos spalvomis.

Aštuoniose Istorijų namų salėse saugomi tūkstančiai įvairiausių etnografinių artefaktų, kurie ne visi šiandien mums bepažįstami. Koks lietuvio genas juose užkoduotas? Kokius etninės kultūros klodus išlaikėme, įamžinome, o ką per laiką primiršome? Ar galime ką nors naujo atrasti praeityje? Lankytojai kviečiami į pasivaikščiojimą po Lietuvos nacionalinio muziejaus etnografijos eksponatų saugyklą-ekspoziciją. Tai vienintelė visoje šalyje vieta, kurioje galima išvysti gausią ir įvairialypę kolekciją, menančią prieš 200 ir daugiau metų gyvenusių lietuvių tapatybę, įamžintą architektūroje, namų interjere, buityje, amatuose ir versluose.

Lietuvos nacionalinis muziejus kviečia į paprastai lankytojams užvertas erdves Signatarų namuose, tai galimybė ekskursijų metu gegužės 13 d. 16 val., 17.30 val., 20.30 val. ir 22 val. pažinti patį pastatą ir pažvelgti jį kaip į svetingą šeimininką, kupiną istorijų nuo pamatų iki vėtrungės galiuko. Lankytojai bus kviečiami aplankyti iki šiol nematytus senuosius rūsius, pamatyti puošnius interjero lipdinius ir netikėtus laikmečių reliktus. Signatarų namų kiemelyje 19 val. vyks poezijos ir muzikos performansas „Pro atvirus langus“, kurio koorganizatorius VšĮ „Poetinis Druskininkų ruduo“. Programoje kartu su muzikiniais garso elementais trys išskirtiniai lietuvių poezijos balsai, kiekvienas savaip, unikaliu braižu interpretuojantys laisvę: Aušra Kaziliūnaitė (rašytoja, filosofė, humanitarinių mokslų daktarė), Dainius Dirgėla (fotografas, stebėtojas, poetų grupės „Svetimi“ narys), Dainius Gintalas (poetas, vertėjas, literatūros ir meno kritikas).

Senojo arsenalo svečiams nuo 18 val. bus pristatomos plastinės žmonių veidų rekonstrukcijos – nuo akmens amžiaus iki viduramžių. Smalsu kaip atrodė prieš kelis tūkstančius ar šimtmečius gyvenę žmonės? Muziejų naktį archeologijos ekspozicijoje bus galima pamatyti savo protėvių atvaizdus. Sužinosite, ar esat panašus į „Kirsnos žmogų“, o gal į beveik prieš 2 tūkst. metų Veliuonoje gyvenusią merginą. Ar neprimena Taurapilio „kunigaikštis“ kokio nors garsaus politiko?

Naujajame arsenale nuo 19 val. organizuojamas žaidimas su „Actionbound“ programėle. Ekspozicijoje pamatysite Bernardinų vienuolyno iždines duris, ištaigingas Tiškevičių giminei priklausiusias roges, Žemutinėje pilyje rastą XIV a. sidabrinių monetų lobį, Napoleono kariuomenės uniformų likučius, etnografinių žaislų kolekciją ir kitas įdomybes.

Muziejų naktį Vilniaus gynybinės sienos bastėja nuo 21 val. kvies išvysti Kernavės didikų istorinius kostiumus, kurie, nepaisant labai turtingos ir unikalios šios vietovės, buvo atkurti pirmą kartą. Renginio metu galima bus pamatyti iš arti keturis Kernavės didikų kostiumus, kuriuos sudaro daugiau nei 60 rekonstruotų aprangos dalių – nuo batų iki ginklų ir kepurių. Dauguma rekonstrukcijų pagaminta pagal to meto technologijas, tam reikėjo itin kruopštaus meistrų rankų darbo ir amato išmanymo.

Jeigu Muziejų naktį smalsaujate surasti ko nors visiškai naujo, netikėto – Kazio Varnelio namai-muziejus nustebins. Lankytojus, pravėrusius dailininko ir kolekcininko namų duris, stebins ne tik eksponatai (unikalūs žemėlapiai, grafiniai portretai, Vakarų Europos grafikos meistrų F. Goya ir F. Piranesi kūriniai), bet ir jų istorijos. Nuo 19 val. pamatykite optines Kazio Varnelio kompozicijas, apžiūrėkite gražiausias 2021 m. čekiškas ir 2022 m. lietuviškas knygas bei žaiskite žaidimą „Actionbound“ programėle.

Muziejų naktis vyks ir kituose Lietuvos nacionalinio muziejaus padaliniuose. Kudirkos Naumiestyje, Vinco Kudirkos muziejuje, gegužės 13 d., 16 val. pristatoma miriorama apie Kudirkos Naumiesčio istoriją, o 17 val. vyks protmūšis apie garsųjį Vincą Kudirką.

Jono Basanavičiaus gimtinėje gegužės 13 d. 19 val. koncertuos Saulius Petreikis ir Domantas Razauskas – visiems gerai žinomi ir visų karštai mylimi atlikėjai. Kiekvienas jų koncertas įsimintinas ir nepakartojamas, o senos dainos kaskart įgauną naujus ir netikėtus skambesius. Vakarėjančiame Basanavičių sodybos kieme lauks geriausios ir gerbėjų numylėtos dainos, siurprizai, improvizacijos, užkalbėjimai, raudos ir šypsenos. Lankytojų laukia ir ekskursija, kūrybinės dirbtuvės bei edukacinė programa.

Norinčius išgirsti, kuo anuomet gyveno ir kaip atrodė atostogaujanti Palanga, Jono Šliūpo muziejus gegužės 13 d. 19 val. kviečia į ekskursiją po seniausią Lietuvos kurortą. Jos maršrutas drieksis per gražiausias kurorto vilas, o architektė dr. Viltė Migonytė-Petrulienė pasidalins pasakojimais ne tik apie jų architektūrinį išraiškingumą, bet ir tuomet čia virusį gyvenimą.

Išsamią Muziejų nakties Lietuvos nacionaliniame muziejuje ir jo padaliniuose programą rasite: spausti čia.

Paviljonas Maketas