Archeologinių radinių paroda „Po šimts pypkių!“

1492 metų lapkričio 6 dieną, kuomet Kristupas Kolumbas savo kelionės dienoraštyje užfiksavo rūkančius indėnus, prasidėjo ilga europiečių „draugystė“ su tabaku bei įvairiomis jo vartojimo priemonėmis.

Nuo šio įvykio praėjus lygiai 200 metų 6 mėnesiams ir 2 dienoms, kunigas vizitatorius jėzuitas Ignacas Dirtinsas (Ignace Diertins) laiške apie Vilniaus universiteto studentų ydas rašo: „Neseniai, kaip turiu žinių, atsirado paprotys naudoti tabaką, kuris ir dabar pas kai kuriuos yra išlikęs. Jeigu vyresnieji neužkirs tam kelio, žinoma, provincijai per tuos asmenis tiek pat bjaurasties ir šlykštumo teks patirti, kiek nuo degtinės vartojimo“.

Kaipgi atsitiko, kad tokią didžiulę ir sunkiai įveikiamą priklausomybę sukeliantis tabakas po 200 metų Vilniaus universitete įvardijamas kaip neseniai atsiradęs paprotys? Ar tai reiškia, kad mieste rūkymas buvo vis dar naujas reiškinys? O gal jis lėtai plito tik tarp studentų? Jei stebuklingu būdu nusikeltume į XVII amžiaus antrąją pusę ir šiuos klausimus užduotume pirmam sutiktam miestiečiui, jis tikriausiai plačiai nusišypsotų juodai geltona ir nuo rūkymo subtiliai skylėta šypsena ir pasakytų…

Mes nežinome, ką tiksliai jis pasakytų, bet žinome, jog atsakymai slypi šio, šiandien jau neabejojama, kenksmingo įpročio, tuomečiuose liudininkuose – pypkėse. Ir nors Vilniaus muziejuose saugoma beveik du tūkstančiai pypkių ar jų fragmentų, tačiau prakalbinti šiuos pavienius archeologinius radinius mokslininkams užtruko net 5 metus.

Tai pirma Lietuvoje tokio pobūdžio paroda, kurioje surinktos molinės pypkės atskleidžia vilniečių tabako rūkymo įpročius ir jų dinamiką daugiau nei dviejų šimtų metų laikotarpiu. Lankytojai išvys molines pypkes, į Vilnių patekusias iš įvairių Europos pypkių dirbtuvių nuo Amsterdamo iki Stambulo, taip pat – vietines, savų meistrų gamybos. Parodą papildys autentiškos jų gamybos priemonės, su Vilniaus rūkaliais siejama ikonografija ir kiti eksponatai. Iš viso parodoje eksponuojama beveik 300 pypkių fragmentų.

Lietuvos nacionalinio muziejaus paroda „Po šimts pypkių! Vilniečių pypkės XVII–XIX amžiuose“ Vilniaus gynybinės sienos bastėjoje veiks nuo 2022 m. lapkričio 17 d. iki 2023 metų birželio 18 dienos. Parodą papildo išsamus katalogas.

Paroda atskleidžia žalingų įpročių istoriją, priežastis ir pasekmes, Lietuvos nacionalinis muziejus neskatina rūkymo ir primena, jog jis kenkia sveikatai.

Plačiau apie parodą skaitykite pranešime spaudai: spausti čia

Parodos organizatorius
Lietuvos nacionalinis muziejus

Parodos kuratoriai
Valdas Steponaitis, dr. Atas Žvirblys

Architektė
Gabrielė Černiavskaja

Dizaineriai
Edita Gužaitė, Jurga Karosaitė, Arvydas Repšys

Eksponatus restauravo ir tyrė:
Marytė Glemžienė, Jonas Petuchovas, Eglė Odinienė, Ieva Paukštytė-Schinello, Rasa Nazarovaitė, Renata Prielgauskienė, Vikinta Černickytė – Lietuvos nacionalinis muziejus
Alvyra Mizgirienė, Deimantė Baubaitė, Aušra Lukaitytė – Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai
Rimantas Jankauskas, Žydrūnė Miliauskienė – Vilniaus universiteto Medicinos fakultetas

Tekstų redaktorė
Marytė Slušinskaitė

Vertėjas į anglų kalbą
Virginijus Mikalauskas

Partneriai:
Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai
Vilniaus universiteto Medicinos fakultetas

Rėmėjas
UAB „Kultūros vertybių paieška“

Dėkojame:
Vladui Dabkevičiui, Rimui Gecevičiui, Edmundui Jazgevičiui, Justinai Kozakaitei, Rūtai Lakytei, Daivai Luchtanienei