Vasario 15 d. Archeologijos vakarai MARIJOS GIMBUTIENĖS SKAITYMAI XXI

Stebėkite tiesiogiai

Archeologijos vakarų MARIJOS GIMBUTIENĖS SKAITYMŲ XXI programa: spausti čia.

Dr. Vykintas Vaitkevičius (Klaipėdos universitetas, Baltijos regiono istorijos ir archeologijos institutas), Gytis Grižas (Lietuvos nacionalinis muziejus), dr. Rūtilė Pukienė (Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai), Renata Prielgauskienė (Lietuvos nacionalinis muziejus)
XIV a. apeiginis kirvis iš Šventosios upės

2013 m. birželį Šventosios upėje Ukmergėje atsitiktinai rastas unikalus raginis kirvis. Vilniaus Fizinių ir technologijos mokslų centro laboratorijoje nustatytas kirvio amžius rodo, kad jis pagamintas XIV a., t. y. tuo pačiu laikotarpiu, kai Ukmergėje buvo kuriamas ir plėtojamas vienas iš LDK administracinių ir gynybinių centrų. Pranešimas skirtas šiam unikaliam radiniui, jo radimo istorijai, laboratorinių tyrimų rezultatams pristatyti. Taip pat bus pateikti palyginamieji duomenys ir ieškoma simbolinių kirvio ornamento reikšmių.

XIII–XIV a. raginių dirbinių – plačiaašmenių ir siauraašmenių kirvių bei kūjų, kurie paprastai buvo ornamentuojami duobutėmis ir linijomis, – tradicija apima ne tik Lietuvą, bet ir aplinkinius kraštus: Lenkiją, Baltarusiją, Rusiją, Estiją, Latviją. Šventosios upės raginis kirvis turi baltos kreidinės kilmės medžiagos pėdsakų ornamento grioveliuose, manytina, taip ornamentas kitados buvo išryškintas. Ištyrus kirvio skylėje rastas kirvakočio liekanas nustatyta, kad koto būta iš lazdyno medienos, ir tai patvirtino, kad kirvio paskirtis – ne ūkiniai darbai, o apeiginė praktika.

Kur? Lietuvos nacionalinio muziejaus Senojo arsenalo salėje (Arsenalo g. 3, Vilnius).

Kada? Vasario 15 d. (ketvirtadienį) 18 val.

Stebėkite vietoje arba tiesiogiai Lietuvos nacionalinio muziejaus Youtube paskyroje.

Renginys nemokamas!