Paroda „Paukščių takais tu išskridai“

  • 2021 08 10–2021 09 04
  • Visą parą
  • Tarp Arsenalo g. ir Lietuvos nacionalinio muziejaus pastatų
  • Arsenalo g. 3
  • Paroda
  • Nemokamai

2021-ieji paskelbti žymaus partizano Juozo Albino Lukšos metais. Šia proga Lietuvos nacionalinis muziejus dovanoja Aistės Smilgevičiūtės ir grupės „Skylė“ koncertą bei kviečia apžiūrėti neįprastą instaliaciją – medžių viršūnėse pakibusį desantininko parašiutą, nuo kurio kabanti paroda primena apie J. Lukšos indėlį partizaninėje kovoje bei pavojingą jo kelionę atgal į okupuotą Lietuvą.

„Medžiuose pakibęs parašiuto kupolas simbolizuoja Juozo Lukšos grįžimą į Lietuvą. Šis partizanas sugebėjo du kartus kirsti geležinę uždangą ir okupacijos sąlygomis sujungti Lietuvą su Vakarų pasauliu. Jo dėka buvo slapta pernešti partizanų dokumentai, o Vakarus pasiekė informacija apie padėtį Lietuvoje. 1950 m. rudenį, pasimokęs Prancūzijos ir JAV žvalgų mokyklose, J. Lukša parašiutu slapta sugrįžo į Lietuvą tęsti partizaninės kovos, deja, neilgam – išduotas vos po metų mirė“, – pasakoja parodos kuratorė, Lietuvos nacionalinio muziejaus istorikė dr. Aistė Petrauskienė.

J. A. Lukšos indėlį laisvės kovoje įvertino ir patys partizanai: jis buvo vienintelis partizanas, kuris Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio sprendimu apdovanotas Laisvės kovotojo Karžygio vardu dar būdamas gyvas. Toks apdovanojimas iš viso suteiktas tik aštuoniems partizanams.

Meninė instaliacija kartu yra ir paroda: nuo parašiuto nuleistos istorinės fotografijos pasakoja apie J. A. Lukšos veiklą Lietuvoje bei užsienyje, o jas lydi J. A. Lukšos laiškų, dokumentų ir prisiminimų knygos „Partizanai už geležinės uždangos“ ištraukos.

„Parodos eksponavimo datos pasirinktos neatsitiktinai: ją atidarysime rugpjūčio 10 dieną, minėdami J. Lukšos šimtąsias gimimo metines, o uždarysime rugsėjo 4 dieną, kuomet bus praėję lygiai 70 metų nuo šio partizano mirties“, – teigia A. Petrauskienė.

Šiuo metu tariamasi su Prancūzijos-Lietuvos asociacijų koordinacine taryba dėl galimybės rudenį parodą išvežti į Prancūziją ir tokiu pat pavidalu eksponuoti Paryžiuje.

Parodos-meninės instaliacijos atidarymo ir akustinio Aistės Smilgevičiūtės ir grupės „Skylė“ koncerto nuotraukos: spausti čia (nuoroda)

Parodos organizatorius – Lietuvos nacionalinis muziejus, kuratorė – dr. Aistė Petrauskienė.

Parodą remia Lietuvos kultūros taryba, partneriai: Lietuvos kariuomenė, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centras, Garliavos Juozo Lukšos gimnazija, Lietuvos laisvės kovos įamžintojų sąjūdis, Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, Vilniaus pilių valstybinis kultūrinis rezervatas. Parodos plakato piešinio autorius – Mindaugas Lukošaitis.