Kovo 28 d. Archeologijos vakarai MARIJOS GIMBUTIENĖS SKAITYMAI XXI

Stebėkite tiesiogiai

Archeologijos vakarų MARIJOS GIMBUTIENĖS SKAITYMŲ XXI programa: spausti čia.

Prof. dr. Rimvydas Laužikas (Vilniaus universitetas), prof. dr. Giedrė Motuzaitė Matuzevičiūtė-Keen (Vilniaus universitetas; Lietuvos istorijos institutas)
Soros Lietuvoje: nuo populiaraus javo iki užmaršties

Rytų Baltijos regionas yra šiauriausia pasaulyje sorų (Panicum miliaceum) sėkmingo auginimo riba praeityje, tačiau šiandien ši kultūra beveik pamiršta. Seniausios soros Rytų Baltijos regione buvo identifikuotos iš makrobotaninių liekanų, kurios tiesiogiai datuojamos maždaug 1000 m. pr. Kr. 800–500 m. pr. Kr. soros buvo vienas pagrindinių grūdinių maisto produktų dabartinės Lietuvos teritorijoje. Senojoje žemdirbystėje soros vaidino svarbų vaidmenį iki pat XV a., o vėlesniais šimtmečiais jų vartojimas gerokai sumenko.
Pranešime analizuojami archeobotaniniai duomenys ir rašytiniai šaltiniai apie sorų auginimą ir vartojimą maistui dabartinėje Lietuvos teritorijoje nuo jų atsiradimo iki pat XIX amžiaus. Atsižvelgdami į turimus duomenis apie sorų auginimą, pateikiame hipotetines priežastis, kodėl sorų auginimas ir vartojimas XV–XIX a. sumažėjo. Keliama hipotezė, kad tam įtakos galėjo turėti keli veiksniai, tarp kurių klimato kaita (mažasis ledynmetis) ir XVI a. įvykdyta Valakų reforma, perorientavusi žemės ūkį prekinio, eksportui skirto ūkininkavimo linkme.

Kur? Lietuvos nacionalinio muziejaus Senojo arsenalo salėje (Arsenalo g. 3, Vilnius).

Kada? Kovo 28 d. (ketvirtadienį) 18 val.

Stebėkite vietoje arba tiesiogiai Lietuvos nacionalinio muziejaus Youtube paskyroje.

Renginys nemokamas!