EUROPAST dirbtuvės: sudėtinga istorija muziejuose

Registruotis

Vis daugiau tyrėjų ir praktikų sutaria, kad muziejų lankytojai yra ne tik pasyvūs istorijos vartotojai, tačiau taip pat gali prisidėti prie jos kūrimo, išsaugojimo ir perteikimo. Ši galimybė tampa itin reikšminga, kuriant muziejinius pasakojimus apie sudėtingus istorinius laikotarpius, sulaukiančius prieštaringų visuomenės vertinimų. Kaip užtikrinti, jog šie pasakojimai įtrauktų skirtingas visuomenės grupes ir taptų jas vienijančiu, o ne skaldančiu pagrindu?

Projekto EUROPAST organizuojamų dirbtuvių metu bus siekiama stiprinti muziejų darbuotojų (ypač kuratorių, gidų, edukatorių, komunikacijos ir rinkodaros specialistų) bei sprendimų priėmėjų gebėjimus, reikalingus pasakojimų apie kontroversiškus istorinius įvykius kūrimui, bendrakūros iniciatyvų įgyvendinimui. Šių vienos dienos trukmės dirbtuvių metu bus tyrinėjama visuomeninės istorijos (angl. public history) samprata ir praktika, istorijos politikos aktualijos, darbas su suinteresuotomis šalimis ir kita.

Dirbtuves ves dr. Kristiane Janeke – istorikė, tyrėja ir praktikė, sukaupusi ilgametę darbo Vokietijos muziejuose patirtį bei gerai išmananti Rytų Europos muziejininkystės ypatumus. Jos pagrindinės interesų sritys: istorijos politika, atminties kultūra, muziejų studijos, tarpkultūrinė komunikacija, Vokietijos-Rytų Europos kultūriniai mainai, karo vaizdavimas muziejuose, parodos, muziejų vadyba.

Laikas: 2023 m. rugsėjo 29 d.

Vieta: Lietuvos nacionalinis muziejus, Senasis Arsenalas (Arsenalo g. 3, Vilnius)

Renginio programa:

· 8.45-9.00 Atvykimas ir registracija

· 9.00-9.30 Sveikinimo žodis (prof. Violeta Davoliūtė, Vilniaus universitetas)

· 09.30-11.00 Pranešimas „The role of museums in the co-creation of public history“ (dr. Kristiane Janeke)

· 11.00-11.15 Kavos pertraukėlė

· 11.15-12.30 Dirbtuvės: prieštaringų istorijos laikotarpių pristatymas muziejų ekspozicijose ir veikloje (1 dalis)

· 12.30-13.30 Pietūs

· 13.30-14.45 Dirbtuvės: prieštaringų istorijos laikotarpių pristatymas muziejų ekspozicijose ir veikloje (2 dalis)

· 14.45-16.15 Apsilankymas Lietuvos nacionalinio muziejaus parodose:

„Neišspręsta kompozicija. Antrasis pasaulinis karas sovietų Lietuvos dailėje“

„Laiko šukės ir aidai: sovietinė cenzūra Rimanto Dichavičiaus kūryboje“

„Paviljonas: Vilnius prieš 200 metų“

· 16.15-16.30 Renginio apibendrinimas

Renginys vyks anglų kalba. Dirbtuvių dalyviams bus išduodami įgytus gebėjimus liudijantys pažymėjimai. Dalyvavimas nemokamas, tačiau būtina registracija čia. Vietų skaičius – ribotas.

Renginio partneris – Lietuvos nacionalinis muziejus. Dirbtuvės yra Europos horizonto programos dvynystės EUROPAST dalis (finansavimo sutarties numeris 101079466). Projektą įgyvendina Vilniaus Universitetas (koordinuojanti institucija), Leibnico Šiuolaikinės istorijos centras (Vokietija), Lundo universitetas (Švedija), Šiuolaikinės ir skaitmeninės istorijos centras (Liuksemburgas).

Plačiau apie EUROPAST skaitykite čia.