Paroda „Deivės ir kariai“ įkvėpė projektą, kuriame moksleiviai diskutuoja ir lyčių lygybės klausimais

2022 03 10

Istorijų namai kartu su Britų taryba Lietuvoje bei Įvairovės ir edukacijos namais įgyvendina bendrą projektą „Beribis muziejus“. Dalyvaudami šiame projekte moksleiviai diskutuoja apie kritinio mąstymo svarbą kasdieniame gyvenime, lyčių stereotipų vertinimą ir sprendimų priėmimą nesivadovaujant išankstinėmis nuostatomis. Projekto įkvėpimu tapo tarptautinė paroda „Deivės ir kariai: Marijai Gimbutienei – 100“.

Kaip pasakoja Istorijų namų vedėja Justė Kostikovaitė, projekto idėja kilo bendraujant su Britų taryba Lietuvoje, kuri praeitų metų rudenį paskelbė atvirą kvietimą teikti pasiūlymus projektams, kurie reaguotų į situaciją Lietuvoje, susijusią su lyčių lygybe. Anot J. Kostikovaitės, sąsajos su šia tema ypač ryškios parodoje „Deivės ir kariai“, kurioje pristatoma tarptautinio garso Lietuvos mokslininkė Marija Gimbutienė.

„Šios mokslininkės asmenybė ir gyvenimo bei karjeros kelias, taip pat jos iškeltos mokslinės hipotezės paneigia visuomenėje vyraujančius mitus apie lytis ir parodo jos drąsą mesti iššūkį nelygioms darbo ir socialinio gyvenimo sąlygoms, kurias dar ir šiandien galime matyti visuomenėje“, – pasakoja J. Kostikovaitė. Čia pat ji priduria, kad „Beribis muziejus“ savo idėja ir pobūdžiu yra pirmas toks projektas Lietuvos nacionalinio muziejaus renginių kontekste: „Įprasta, kad kalbant apie lyčių stereotipus, lyčių lygybę ir kitas aptariamas temas jos dažnai būna pristatomos paskaitos formatu, o čia mokiniai apsilanko parodoje ir po to tęstiniuose užsiėmimuose su lektoriais aktyviai nagrinėja iššūkius, susijusius su lyčių stereotipais, diskutuoja, reiškia savo mintis“, – sako J. Kostikovaitė.
Projektas „Beribis muziejus“ grindžiamas daugiadalykio mokymo gerąja praktika, ją papildant įtraukia edukacija, kurią veda projekto partneris Įvairovės ir edukacijos namai.

„Beribis muziejus“ yra puikus pavyzdys, kaip su nelengvomis temomis galima dirbti pasitelkiant istoriją ir kultūrą. Mokiniai turi unikalią progą pamatyti M. Gimbutienei skirtą parodą ir vėliau reflektuodami kvestionuoti nusistovėjusius lyčių stereotipus, ugdyti kritinį mąstymą ir suprasti, kaip jie/jos patys/pačios gali prisidėti prie įtraukesnės aplinkos kūrimo. Šis projektas – tai puikus būdas sujungti skirtingus mokymosi metodus ir mokiniams medžiagą pateikti aktyviai, įtraukiai, aptariant patirtį ir dalijantis tuo, ką išmokai. Labai džiaugiamės, kad mokiniai turi galimybę diskutuoti, išgirsti vieni kitus(-as) bei išsakyti savo nuomonę ir jaustis saugiai tą darydami(-os)“, – sako lytiškumo ugdymo, žmogaus teisių edukatorė Lina Januškevičiūtė.

Projektas „Beribis muziejus“, prasidėjęs sausio mėnesį, tęsis iki kovo 13 d., parodos „Deivės ir kariai“ pabaigos. Iš viso projekte dalyvauja arti šimto 9–10 klasių moksleivių ir jų mokytojai iš Vilniaus Pranciškaus Skorinos gimnazijos, Vilniaus „Santaros“ gimnazijos ir Vilniaus Radvilų gimnazijos.

Aktualija Beribis Muziejus3 Scaled