Miesto ir muziejaus santykis: koks jis?

2023 06 26

Kaip miestas gali būti reprezentuojamas muziejuje šiuolaikiškai? Kokiais naujais būdais galima kalbėti apie istoriją, kultūrą ir konkretaus miesto ateitį? Ar miesto istorija gali būti įdomi ne tik jo gyventojams? Kaip miesto pokyčiai veikia muziejų? Birželio 30 d. Lietuvos nacionalinis muziejus kartu su vertingą patirtį sukaupusiais partneriais – Vilniaus muziejumi ir Modernaus meno muziejumi (MO) – kviečia į tarptautinę konferenciją „Miestas ir muziejus: miesto reprezentacija Europos muziejuose“. Joje bus permąstomas miesto ir muziejaus santykis, plėtojama muziejininkų, istorikų, tyrinėtojų diskusija šia tema. Kartu keliami ir aktualumo šiandien, ryšio su lankytoju, aplinka, miesto stebėjimo ir matymo klausimai.

Vilniui švenčiant 700 metų gimtadienį ir džiaugiantis gilia bei prasminga miesto audinyje užfiksuota virsmo istorija, Lietuvos nacionalinio muziejaus projektu „Paviljonas „Vilnius prieš 200 metų“ stengiamasi perteikti tokį miestą, kokio dabar nerasite Google, ir kartu bandyti praktiškai atsakyti į klausimą: koks miesto ir muziejaus santykis? Tai ir vienas iš būdų susisiekti su praeities žmogumi be didelių pastangų ar nusiteikimo. Suprasti, atpažinti, įsijausti arba tik nusistebėti, koks Vilnius gyvavo, kaip jame gyventa prieš dešimt kartų. Nugulę miesto sluoksniai gali atverti vartus į praeitį, įgudusiai akiai perskaityti sudėtingą istorijos raštą iš daugybės elementų, aplinkybių ir atsitiktinumų, sukūrusių šiandienos miestą.

Miestas yra istorija, o muziejus – pasakotojas. Muziejuje kaupiami ir saugomi praeities eksponatai, reliktai, anksčiau ar vėliau virstantys į mažas istorijas, išsirutuliojančias iki universalių pasakojimų. Tačiau kokią aktualią kalbą ir priemones pasitelkti pasakojant apie miestą? Pranešėjai iš Lietuvos, Olandijos, Prancūzijos ir Ukrainos dalinsis savo įžvalgomis, patirtimi ir kvies diskutuoti apie miesto vaizdavimą muziejuje. Renginys aktualus visiems, kas domisi, stebi ar tiesiog gyvena mieste, arba nori sužinoti, kaip ir kodėl keitėsi urbanistinis audinys, kokie sprendimai ir atsitiktinumai lėmė jaukių ir negyvenamų zonų atsiradimą, ką pasakoja skersgatviai ir plynės. Muziejų ekspertams ir specialistams ši konferencija galėtų padėti rasti kelius į lankytojų sąmonę, priartinti pasakojimą prie kiekvieno individualiai, kad miesto gyventojai jaustųsi ne tik šeimininkais, bet ir sąmoningais jo valdytojais.

Lietuvos nacionalinis muziejus siekia aukščiausių tarptautinių muziejininkystės kokybės standartų ne tik dėl vidinio tobulėjimo, bet ir dėl noro dalintis patirtimi. Tiek vidinis tobulėjimas, tiek dalinimasis patirtimi sunkiai įmanomi be kokybiško bendradarbiavimo.

Tarptautinė konferencija „Miestas ir muziejus: miesto reprezentacija Europos muziejuose“ vyks Lietuvos nacionalinio muziejaus Senajame arsenale (Arsenalo g. 3, Vilnius) birželio 30 d. nuo 9 iki 15 val. Išsami konferencijos programa: spausti čia (nuoroda)

Dalyvavimas nemokamas ir atviras visiems. Būtina išankstinė registracija: spausti čia (nuoroda)