Istorijų pasakojimo stovyklos mokytojai surengs gyvus pasakojimo pasirodymus

2022 07 27

Jono Šliūpo muziejuje prasidėjo iki liepos 29 d. vyksianti kūrybinė dienos stovykla „Mažosios istorijos“. Jau antrus metus vyksiančiose pasakojimo dirbtuvėse net 40 vaikų ir paauglių dalyvauja užsiėmimuose, kuriuose istorijų kūrimo paslapčių moko profesionalios pasakotojos Daiva Ivanauskaitė ir Milda Varnauskaitė, režisierė ir dailininkė Saulė Degutytė bei aktorius, režisierius, kūrybiškumo seminarų vedėjas Paulius Tamolė. Tuo tarpu liepos 28 d. 17.30 val., ketvirtadienį, istorijas, persipynusias su smuikininko Tado Dešuko improvizacijomis, publikai pasakos patys stovyklos mokytojai.

„Istorijų pasakojimo tradicija siekia keletą tūkstančių metų. Ji žmonėms leidžia iš kartos į kartą perduoti savo patirtį, kultūrą, tradicijas, vertybes. XX a. septintajame dešimtmetyje Europoje imta pasakoti profesionaliai – istorijų pasakojimas, angliškai storytelling, tapo vienu iš scenos menų. Įvairūs menininkai naujai atrado istorijas, mitus, legendas ir ėmė juos perpasakoti. Tuo metu atsirado kultūros centrų, gimė festivaliai, kuriuose imta puoselėti pasakojimą žodžiu. Taip atsirado ir profesionalūs pasakotojai, o aš esu viena iš jų“, – apie istorijų pasakojimo tapsmą viena iš meno šakų pasakojo Milda Varnauskaitė. Šiuo metu Milda kaip pasakotoja pasirodo įvairiuose renginiuose Nyderlanduose bei Lietuvoje, kur dalinasi autobiografinėmis, folkloro, istorinėmis istorijomis, bendradarbiauja su daugeliu Lietuvos kultūros įstaigų.

Kita stovyklos mokytoja, Glazge gyvenanti profesionali pasakotoja Daiva Ivanauskaitė atskleidžia, kad Škotijoje, garsėjančioje ilgaamže keltiškąja pasakojimo tradicija, pasakojimas yra pripažįstamas savarankišku menu, lygiaverčiu kitoms meno šakoms ir integruojamas švietimo, kultūros, sveikatos ir verslo srityse, o škotai didžiuojasi, kad yra puikūs pasakotojai. Ji pati pirmo profesionalaus pasakojimo išgirsti atėjo vedama smalsumo, o dabar jos repertuarą sudaro lietuviškos, škotiškos ir pasaulio tradicinės pasakos, taip pat sukurtos ir tikros biografinės istorijos, pasakų ir biografinių istorijų jungtys. Atrinkdama, interpretuodama ir kurdama istorijas, Daiva ypatingą dėmesį teikia stebuklinės pasakos ir asmeninės istorijos paralelėms, pasakos simboliais užkoduotai bei magiškais elementais papildytai realybei. Šalia sakytinio ir gyvo istorijų pasakojimo Daiva derina skaitmeninį pasakojimą, su jaunimo grupėmis kuria videopasakojimus. Taikydama multisensorinį istorijų pasakojimo metodą ji dirba su specialių sveikatos ir ugdymo poreikių turinčių vaikų, paauglių ir suaugusiųjų grupėmis.

Tuo tarpu ketvirtadienį, liepos 28 d., 17.30 val. išgirsti profesionalias pasakotojas bei režisierę, „Stalo teatro“ įkūrėją Saulę Degutytę ir aktorių Paulių Tamolę kviečiami visi palangiškiai ir kurorto svečiai. Jono Šliūpo muziejaus kiemelyje kartu su pasakotojais pasirodysiantis smuikininkas Tadas Dešukas improvizuos skambėsiančių pasakojimų tema. Renginio svečiai galės jaukiai įsitaisyti pievelėje ir patirti meną, kuris Lietuvoje dar mažai žinomas.

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.
Projekto partneris Palangos moksleivių klubas.
Renginys nemokamas. Tel. pasiteirauti 8 (460) 54559.