Gedimino kalno būklė ir tvarkymo darbų eiga pristatyta Seimo Kultūros komitete

2022 06 29

Seimo Kultūros komitetui vykdant reguliarią Gedimino kalno ekstremaliosios situacijos parlamentinę kontrolę, Lietuvos nacionalinio muziejaus atstovai šiandien pristatė kalno būklę po praėjusios savaitės liūčių, taip pat apžvelgė tolesnį ilgalaikio sutvarkymo planą. Atnaujinti projektavimo darbus leido gegužės mėnesį Lietuvos nacionalinio muziejaus pasirašyta sutartis su nauju projektuotoju.

Gedimino kalno būklė po šios ir praėjusios savaitės liūčių yra sąlyginai stabili, jis ir toliau bus atidžiai stebimas. Slenkantis supiltinis gruntas daro žalą vizualinei kalno išvaizdai, bet nekelia grėsmės viso kalno būklei ir jo statiniams. Ilgalaikių darbų metu supiltinis gruntas būtų šalinamas kaip viena iš nuošliaužų formavimosi priežasčių – kalne susikaupęs vanduo filtruojasi per šlaitus ir taip mirko nestabilų supiltinį gruntą.

Praėjusios savaitės nuošliaužos padarinius numatoma likviduoti iki liepos vidurio – šiaurės rytinėje šlaito dalyje tarp istorinio ir pagrindinio takų atplyšęs ir suardytas gruntas bus išvalomas, supilama skalda įrengiant inkarų su metaliniu tinklu sistemą. Prevenciškai numatoma tinklu sutvirtinti ir šiaurės rytinio šlaito viršutinėje dalyje prie gynybinės sienos pastebėtą plyšį.

Tokios laikinos priemonės, įrengtos ankstesnių nuošliaužų vietose, jau yra pasiteisinusios ir efektyviai stabilizuoja įvykusias grunto deformacijas, neleidžia joms plėstis.

Gedimino kalnas stebimas visą parą

Pastebėti galimas deformacijas iš anksto leidžia visą parą veikianti stebėjimo sistema, o nedelsiant reaguoti į bet kokią situaciją – galiojanti ekstremali situacija.

Situacija išlieka priklausoma nuo orų, todėl naujų įtrūkių ir nuošliaužų galimybė neatmetama iki bus įgyvendintas šiuo metu rengiamas ilgalaikio sutvarkymo projektas. Projektavimo darbai buvo atnaujinti šių metų gegužės mėnesį Lietuvos nacionaliniam muziejui pasirašius sutartį su nauju projektuotoju. Naujo projektuotojo buvo ieškoma ankstesniajam nesutikus atsižvelgti į reguliuojančių institucijų išaiškinimą, dėl ko muziejus galėjo būti nubaustas už nelegalias statybas ir prarasti ES lėšas.

Istorinis takas į Gedimino kalną nuo Vilnios upės pusės iki nuošliaužos likvidavimo darbų pabaigos bus uždarytas lankytojams, tačiau patekti į jį galima keltuvu iš Senojo arsenalo vidinio kiemo.