Renginys „Laisvės siekis: nuo istorijos iki poezijos“

Registruotis

Rugpjūčio 24 d. Signatarų namai ir Lietuvos nacionalinis muziejus kviečia į renginį „Laisvės siekis: nuo istorijos iki poezijos“, skirtą baltarusių laisvės siekiui ir demokratijai remti.

Renginio programą sudaro dvi dalys – akademinė ir meninė.

Prof. Liudas Mažylis, Vytauto Didžiojo universiteto doktorantė Rasa Zozaitė ir magistrantas Dominykas Juškys pranešimuose ir diskusijose kels klausimą, ar Lietuvos valstybės pripažinimas 1918 m. kovo 23 d. ir Baltarusijos nepriklausomybės paskelbimas to paties mėnesio 25 d. yra tik sutapimas laike, ar tų pačių geopolitinių procesų pasekmė.

Pranešėjai aptars Lietuvos ir Baltarusijos valstybių nepriklausomybės siekius 1917–1918 m. ir jų institucinę raišką bei to laikotarpio įvykių svarbą tolesnei abiejų valstybių raidai, prisilies prie vėlesnių dešimtmečių procesų, išskirs jų panašumus ir skirtumus. Pranešimuose bus gilinamasi į nacionalinės tapatybės ir savivokos formavimosi, elito iškilimo, valstybinės simbolikos, demokratijos tradicijų įsitvirtinimo problemas.

Paskaita-diskusija yra nemokama, norinčius joje dalyvauti prašom registruotis iš anksto: spausti čia (nuoroda). O tie, kurie negalės dalyvauti gyvai, turės galimybę stebėti tiesioginę paskaitos transliaciją per Lietuvos nacionalinio muziejaus Youtube paskyrą.

Minsko protesto demonstracijose poezija suvaidino ypatingą vaidmenį: poetai kūrė eiles ir čia pat jas deklamavo. Poezija veikė kaip galia, telkianti žmones, žadinanti jų įkvėpimą, sklaidanti jų baimę ir teikianti jiems viltį. Lukašenkai smurtu užgniaužus taikius protestus, šis poetinis proveržis persikėlė į virtualią erdvę. Poetai kuria naujas eiles, jų poezija spausdinama socialinių tinklų platformoje, kurioje ja masiškai dalijamasi. Išversta į kitas kalbas, ji pasiekia užsienio leidėjus, šie sudaro poezijos rinkinius ir leidžia knygas. Tai unikalus reiškinys, peraugęs į visuotinę baltarusių laisvės siekio palaikymo ir paramos demokratijai akciją, vykstančią už represuotos šalies ribų. Akistatoje su diktatūra poezija tapo galia, kurios diktatorius niekaip negali suvaldyti. Skaityti baltarusių protesto poeziją – reiškia skleisti jų laisvą žodį, pasakoti pasauliui apie juos ir kalbėti apie permainų viltį.

Renginyje dalyvaus Vilniuje gyvenanti baltarusių poetė ir vertėja Vanda Martins, puikiai įvaldžiusi lietuvių kalbą ir šiuo metu į baltarusių kalbą verčianti Dalios Grinkevičiūtės knygą „Lietuviai prie Laptevų jūros“. Bus skaitomos poetės ir vertėjos Julijos Cimafejevos ištraukos iš užrašų „Minsko dienoraštis“. Diena iš dienos ji sukosi masinių protestų ir brutalių išpuolių epicentre ir fiksavo viską, kas vyko Baltarusijos sostinėje. Ji, kaip ir daugelis kitų kultūros žmonių, tuo metu tapo neoficialia įvykių korespondente, fotoreportere, komentatore, siužetų kūrėja.

Baltarusių šiuolaikinių poetų protestų eiles skaitys lietuvių poetai Indrė Valantinaitė, Marius Burokas ir Vladas Braziūnas.

Renginį ves Signatarų namų kultūrinės veiklos kuratorė Dalia Strimaitytė. Poezijos skaitymų vakaras nemokamas.

Renginio nuotraukos autorius Alf Steinsvik.