Paroda „Lyngby kirvis: 13 000 metų garantija“

  • 2023 01 05–2023 02 14
  • Muziejaus darbo metu
  • Gargždų krašto muziejus
  • Sodo g. 5, Gargždai
  • Paroda
  • Lankytojo bilietas

Gargždų krašto muziejuje sausio 5 d. atidaryta Lietuvos nacionalinio muziejaus parodos „Lyngby kirvis: 13 000 metų garantija“. Paroda skirta unikaliam eksponatui – seniausiam Lietuvoje rastam archeologiniam radiniui – iš šiaurės elnio rago pagamintam kirviui.

Apie eksponatą

Biržų rajone kadaise telkšojusio didelio ir seklaus vandens telkinio pakrantėje kirvis pragulėjo nuo akmens amžiaus. Iš šiaurės elnio rago pasigamintas, tais laikais klajoklių bendruomenėms nepamainomas įrankis – Lyngby tipo kirvis – greičiausiai buvo pamestas medžioklės metu. Per tūkstančius metų šioje vietoje plytėjusią tundrą pakeitė lapuočiai, o ir ežero šiandien čia jau neberasime – savo vagą čia prasigraužė upė. Paprastai rago dirbiniai per tūkstančius metų sunyksta, tad įvyko tikras stebuklas, kad šis kirvis pasiekė mūsų laikus.

Tikslios priežasties, kodėl kirvis buvo pamestas būtent šioje vietoje ir išbuvo čia tokį ilgą laiką, ko gero, nesužinosime. Tačiau ką tikrai žinome – šiam kirviui yra net 13 000 metų, o netikėtai atrastas, jis bematant tapo seniausiu šiuo metu žinomu archeologiniu radiniu Lietuvoje ir įsitaisė labai retai Europoje randamų Lyngby tipo dirbinių sąraše.

Šiandien šis kirvis jau nebeguli 1,5 metro gylyje Parupės kaime, Biržų rajone. Šiandien jis yra kilnojamosios Lietuvos nacionalinio muziejaus parodos „Lyngby kirvis: 13 000 metų garantija“ eksponatas.

Kilnojamą paroda bus eksponuojama Gargždų krašto muziejuje iki vasario 14 dienos.