Joninių šventė Jono Basanavičiaus gimtinėje

Birželio 24-ąją, kuomet visa Lietuva švęs vasaros saulėgrįžos šventę Jonines (Rasas), kviečiame visus į garsiausio Sūduvos Jono sodybą, paskendusią pasakiškame žalume! Kartu su būriu talentingų ir gerai nusiteikusių žmonių šią ypatingą dieną praleisime prasmingai ir linksmai – drauge pasidžiaugsime vasaros saulėgrįža ir tęsime renginių ciklą, skirtą dr. Jono Basanavičiaus 170-osioms gimimo metinėms paminėti.

XIX amžiaus pabaigoje – XX amžiaus pirmoje pusėje Lietuvos kaimuose buvo įprasta švęsti vardines, kurios dažniausiai sutapdavo su gimimo diena (nes naujagimį pavadindavo „atsineštiniu vardu“). Jonas buvo vienas populiariausių vardų, net šeimoje jų pasitaikydavo ne vienas (nes vaikus dažnai krikštydavo senelių ir tėvų vardais). Jonines švęsdavo kartu su draugais, kaimynais. Šventės išvakarėse varduvininko namo durų stakta, vartai arba varteliai būdavo slapčia papuošiami dideliu ąžuolo lapų vainiku, kartais už jo užkišamas ir sveikintojų nupieštas atvirukas su palinkėjimais. O pats Jonas dažnai naktį nemiegodavo, kad sveikintojus „sugautų“ ir pavaišintų. Buvęs paprotys varduvininkus pasveikinti ir su muzika, šokiais. Paskutinio varduvininko kieme šokama kuo ilgiau.

Mes šventinį renginį pradėsime poetine muzikine dedikacija J. Basanavičiui „Taip šviesiai kaip ryto žara – toks turi būti gyvenimas“. Kartu su aktore Virginija Kochanskyte, dainininku Liudu Mikalausku ir pianiste Beata Vingraite keliausime pačiais šviesiausiais patriarcho prisiminimų keliais, vedančiais į tėviškę. „Prisiminimai sušildo krūtinę, nuskaidrina dieną. Ypač vaikystės, jaunystės dienų pirmieji pasaulio ir gyvenimo patyrimai ryškiausiai įsirėžia mūsų širdies atmintin. Gal dėl to, kad šviesiausi, sklidini tauraus tikėjimo ir kilnių svajonių…“

Jono Basanavičiaus jubiliejui skirtoje popietėje „Švenčiant Jono vardines gimtuosiuose Ožkabaliuose“ ataidės jo vaikystės, jaunystės dienų prisiminimai apie vienatinę meilę, smagų bendrabūvį, muzikavimą, širdingus draugų pasidainavimus, kuriuos jis taip mėgo.

Renginio svečius kviesime apžiūrėti dvi parodas. Skulptūrinius paukščius, kurie netrukus „išskris“ iš Jono Basanavičiaus gimtinės, pristatys pats autorius Saulius Lampickas. Asmeninių Jono Basanavičiaus daiktų paroda, kuri svečiuosis čia visą vasarą, bus tarsi aliuzija į paties daktaro sugrįžimą į tėviškę.

Pasivaikščioję po parodas ir naujais eksponatais papildytą muziejaus ekspoziciją visi rinksimės į Basanavičių sodą bendram pasibuvimui ir pasidainavimui su Vilkaviškio kultūros centro folkloro ansambliu „Sūduviai“.