Tarpukario stalo žaidimai

Karantino laikotarpiu Lietuvos nacionalinis muziejus kviečia likti namuose ir siūlo išeitį, kaip nenuobodžiauti. Muziejus pristato du eksponatus – stalo žaidimus, paplitusius Lietuvoje tarpukariu, kuriuos nesunkiai galima pasidaryti namuose. Vienas siūlomas žaidimas, kurį būtų galima pažymėti ženklu N-16, skatina bendravimą, o žaisdami kitą patikrinsite savo sėkmę.

Flirto žaidimas ŽAIDIMAS GĖLĖMIS

Žaidimo kortelės
Taisyklės

Kur buvo sukurtas stalo žaidimas, visuomenėje įsitvirtinęs pavadinimu „Gėlių flirtas“, tiksliai nėra žinoma, tačiau XIX a. pabaigoje jis buvo populiarus ir Vokietijoje, ir Lenkijoje. Tai bene populiariausias stalo žaidimas tarpukario Lietuvoje, kurį šiandien greičiausiai žymėtume ženklu N-16.

Šio žaidimo pagrindas – bendravimas užduodant klausimus. Žaidėjams išdalijamos kor­telės, kuriose yra po vieną klausimą ar pasiūlymą ir dešimt arba daugiau galimų atsakymų. Parinkęs kortelę su tinkamu klausimu, žaidėjas perduoda ją kitam žaidimo dalyviui, o šis, grąžindamas kortelę, garsiai pasako tik gėlės pavadinimą, kuriai yra priskirtas pasirinktas atsakymas į užduotą klausimą.

Tiek klausimo formuluotė, tiek pasirinktas atsakymas išlieka tarp klausimą uždavusio ir į jį atsakiusio dalyvio, tad jeigu žaidimą žaidžia daugiau žmonių, galima nesibaiminti, kad jie apie jus sužinos, ko nenorėtumėte.

Anuomet Lietuvoje laikraščiai apie šį žaidimą rašė: „Tai nuoširdus pasikalbėjimas bei sie­los slėpinių išreiškimas“, „savo humoru ir žavingumu šis žaidimas mus perkelia į visiškai kitą pasaulį, užmaršties pasaulį, ir suteikia poilsį bei ramybę“.

Stalo žaidimas DANGUS

Žaidimo lenta
Taisyklės

Kitas muziejaus pristatomas žaidimas pavadinimu „Dangus“ siūlo išmėginti sėkmę – pasiekti finišą, Dangų, aplenkiant priešininką. Ridendami lošimo kauliuką, žingsniuosite langeliais ir, vykdydami juose nurodytus veiksmus, turėsite įveikti kelią. Langeliuose pavaizduotos dorybės ir rojus padeda žaidėjams judėti į priekį, nuodėmės – trukdo. Jeigu kauliuko neturite, galėsite lengvai pasinaudoti virtualiu https://freeonlinedice.com/

Atsižvelgiant į tai, kad stalo žaidimas „Dangus“ buvo palyginti plačiai reklamuojamas ir yra žinomos bent trys lietuviškos jo versijos, ga­lima teigti, kad tai buvo vienas populiariausių žaidimų XX a. 3–4 dešimtmetyje Lietuvoje.

Naujam gyvenimui prikeldamas tarpukario žaidimus Lietuvos nacionalinis muziejus siekia ne tik paskatinti žmonių, esančių namuose, kūrybiškumą, bet ir populiarinti stalo žaidimus kaip mokslinių tyrimų objektą.