Muziejaus istorijos: pasakojimai iš parodos „Ką slepia sarkofagas?“

Ne paslaptis, jog muziejuose slypi gausybė įvairiausių istorijų – stebinančių, priverčiančių suklusti, supažindinančių, pamokančių, o kartais… tiesiog smagių. „Muziejaus istorijos“ – tai bendras Lietuvos nacionalinio muziejaus ir LRT Klasika projektas, radijo laida, kurioje klausytojas kviečiamas išgirsti muziejaus istorijas – pasufleruotas jame vykstančių parodų arba padiktuotas įdomiausių muziejaus eksponatų.

Ved. Kristina Savickytė

Laidų įrašų klausykite LRT audiotekoje ir kitose tinklalaidžių platformose: Spotify, Spreaker, Podcastaddict ir Podchaser.

Pasakojimai iš parodos „Ką slepia sarkofagas?“

Tyrinėtojas Mykolas Tiškevičius dar 19–ajame amžiuje rengė ekspedicijas ir pats keliavo į senovės Egiptą. Jo surinkti radiniai yra ne viename pasaulio muziejuje, įskaitant Luvrą Paryžiuje. Kaip klostėsi jo kelionės? Kaip jis pildė savo rinkinį? Ir ką atskleidžia jo ekspedicijų dienoraščiai?

Pokalbis su dailės istorike, daktare, knygų apie Biržų grafus Tiškevičius bei jų palikimą ir senovės Egiptą bei Lietuvą autore Aldona Snitkuviene.

Susidomėjimo senovės Egiptu, jo turtingos kultūros palikimu būta ir Lietuvoje. Kokie ryškiausi lietuvių Egipto kultūros tyrėjai ir entuziastai? Kiek mirties ir pomirtinio gyvenimo tema buvo svarbi egiptiečiams? Kokią įtaką egiptologijos mokslui daro šiuolaikinės technologijos? Ir ar tinka mumijas eksponuoti parodoje?

Pirmojoje naujojo „Muziejaus istorijų“ ciklo apie senovės Egipto ir Lietuvos ryšius laidoje – pokalbis su egiptologu, VDU lektoriumi Tadu Rutkausku.

Marija Radzinskaitė-Arcimavičienė – egiptologė, dirbusi 20-tojo amžiaus pirmojoje pusėje, tarpukariu. Jos spalvinga asmenybė ir netikėta mokslo bei interesų kryptis įdomi ir šiandien.

Koks buvo jos gyvenimo ir senovės Egipto tyrinėjimų kelias? Koks jos vaidmuo egiptologijos mokslo vystymuisi Lietuvoje? Ir ar tikrai Marija parsivežtą mumiją laikė po lova?

Pokalbis su dailės istorike, daktare Aldona Snitkuviene, parašiusią išsamią knygą „Lietuva ir senovės Egiptas“.

Senovės Egipto mumijos įdomios pasauliui daugiau nei du šimtus metų. Kartu su mokslo progresu, auga ir galimybės mumijas tyrinėti skirtingais metodais. Kokie yra ir kokių naujų galimybių atveria šiuolaikiniai tyrimo metodai? Kokie etiniai principai svarbūs mumijas visame pasaulyje tyrinėjantiems mokslininkams? Ir kuo išskirtinis yra Lietuvos mumijų projektas?

Pokalbis su Istorijų namų parodos „Ką slepia sarkofagas? Senovės Egipto mumijų tyrimai“ kuratorėmis Simona Matuzevičiūte ir Vita Blažiūniene bei mumijų tyrėju, Vilniaus universiteto vyriausiuoju mokslo darbuotoju Dario Piombino–Mascali.

Muziejų kolekcijos pasaulyje ne tik džiugina lankytojus senoviniais eksponatais, tačiau teisėtai kelia klausimus – kur yra jų tikroji vieta? Kam priklauso senovės Egipto praeitis ir paminklai? Ar reikėtų grąžinti mumijas, esančias Lietuvoje? Kokios teisinės priemonės taikomos ES ir Lietuvoje, kovojant su nelegalia prekyba? Kodėl svarbus muziejų dekolonizavimas?

Laidoje kalbėsimės su egiptologu, Vytauto didžiojo universiteto lektoriumi, daktaru Tadu Rutkausku, Lietuvos nacionalinio muziejaus vyriausiuoju rinkinių kuratoriumi, daktaru Žygintu Būčiu, Lietuvos respublikos kultūros ministerijos kultūros paveldo politikos grupės vyriausiąja specialiste Neringa Dargyte, menotyrininku, muziejininku, šiuolaikinio meno parodų kuratoriumi ir kritiku Anders Kreugers.