Muziejaus istorijos: Migracija

Ne paslaptis, jog muziejuose slypi gausybė įvairiausių istorijų – stebinančių, priverčiančių suklusti, supažindinančių, pamokančių, o kartais… tiesiog smagių. „Muziejaus istorijos“ – tai bendras Lietuvos nacionalinio muziejaus ir LRT Klasika projektas, radijo laida, kurioje klausytojas kviečiamas išgirsti muziejaus istorijas – pasufleruotas jame vykstančių parodų arba padiktuotas įdomiausių muziejaus eksponatų.

Laidų įrašų klausykite LRT audiotekoje ir kitose tinklalaidžių platformose: Spotify, Spreaker, Podcastaddict ir Podchaser.

Ciklas „Migracija“

Rudens sezono laidų ciklas yras skirtas migracijos temai. Laidos vedėja Milda Varnauskaitė kels klausimus, kokios pastebimos šių laikų migracijos tendencijos? Kokia Lietuvos migracijos istorija, kas yra mūsų išvykusieji, kas mūsų atvykusieji? Laida LRT KLASIKOS eteryje skambės pirmadieniais 10.05 val. iki pat lapkričio lapkričio 14 d.

Emigracija Lietuvoje – ar vis iš naujo kartojame istoriją? Kiek ir kokių emigracijos bangų patyrėme? Kuo jos panašios ir kuo skiriasi? Kaip užsienyje kūrėsi alternatyvios Lietuvos? Kodėl egzistuoja ne viena, o dvi Lietuvos istorijos? Kaip išeivių asmeninės istorijos gali padėti pažinti skirtingus Lietuvos istorijos laikotarpius?

Laidoje pažvelgsime į lietuvių emigracijos istoriją kartu su LNM istorike Giedre Mileryte–Japertiene ir antropologe Elena Bradūnaite–Aglinskiene.

Migrantai – beveidžiai, kertantys sienas ar žmonės su skirtingomis gyvenimo istorijomis? Kaip nagrinėti migracijos procesus ir statistikos eilutėse matyti ne tik skaičius, bet ir individualių žmonių patirtis? Kaip derėtų analizuoti globalius migracijos procesus? Ar žmogiškoji prizmė gali padėti suartinti šalies senbuvius su naujakuriais?

Pokalbis su Lietuvos Raudonojo Kryžiaus Prieglobsčio ir migracijos programos integracijos koordinatore Gintare Kazakevičiene, antropologu, VDU profesoriumi, Socialinės antropologijos centro vadovu, Pietų Ilinojaus vizituojančiu profesoriumi Vyčiu Čiubrinsku ir verslininke, visuomenininke Eskedar Tilahun.

Bent trečdalis Lietuvos gyventojų turi giminių, gyvenančių užsienyje, o penktadalis – šeimos narių. Kaip migracija keičia šeimas? Kaip palaikomi ryšiai, vienam kuriam šeimos nariui gyvenant užsienyje? Su kokiais iššūkiais susiduria ir kaip juos sprendžia Lietuvoje gyvenančios multikultūrinės šeimos? Kas, gyvenant užsienyje, atstoja gimines?

Laidoje kalbėsimės su rašytoja Vaiva Rykštaite, VU docente, sociologe Irma Budginaite-Mačkine, švietėju, įvairovės ekspertu Kamal Ahamada ir VU doktorante, lytiškumo ugdymo eksperte Akvile Giniotaite.

Kaip išlaikoma ir kaip prarandama gimtoji kalba migracijoje? Kokių reakcijų sulaukia lietuviai, emigracijoje nekalbantys su vaikais lietuviškai? Ar įmanoma Lietuvoje gyventi ir klestėti nemokant lietuvių kalbos? Kaip veikia kalbos barjeras užsieniečius Lietuvoje?

Pokalbis su VU Lituanistinių studijų katedros profesore dr. Meilute Ramoniene, VU docente, vertėja dr. Carmen Caro Dugo, SPEAK bendruomenės Lietuvoje įkūrėja Narmin Alieva ir neuromokslininke dr. Roma Šiugždaite.

Kodėl žmonės, gyvendami svetur, buriasi į bendruomenes? Kokia veikla užsiima lietuvių užsienyje ir užsieniečių Lietuvoje bendruomenės? Ar girdimas užsienio lietuvių bendruomenių balsas? Kaip užsieniečių bendruomenės Lietuvoje kuria tiltus tarp naujakurių ir lietuvių?

Laidoje kalbamės su Lietuvos istorijos instituto, Etnologijos ir antropologijos skyriaus mokslo darbuotoju dr. Dariumi Daukšu, filantrope ir verslininke, „International Women’s Association of Vilnius“ pirmininke Erin Gainer–Grigaliūne, Vokietijos lietuvių bendruomenės tarybos nare Irma Petraityte–Lukšiene, ir Lietuvos musulmonų bendruomenės „Ahmadija“ nariu Masroor Ahmad Qamar.

Dėl kokių darbų lietuviai išvažiuoja ir dėl kokių grįžta į Lietuvą? Su kokiais iššūkiais susiduria užsieniečiai dėl darbo kraustydamiesi į Lietuvą? Ar pralaimime kitoms Europos šalims konkurencinėje kovoje dėl talentų? Ar Lietuva patraukli kryptis kultūros darbuotojams?

Apie tai – pokalbis su „Renkuosi Lietuvą“ vadove Edita Urbanovič, BMI Group kompanijos personalo verslo partnere Simona Lopetaityte, marketingo strategu Tomu Kirša, klientų sėkmės vadybininke, aktore Misha Johanna ir Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro chormeisteriu ir dirigentu Vladimiru Konstantinovu.

Greta šeiminių ryšių šalies naujakuriams yra ypač svarbios bičiulystės. Ar sunku Lietuvoje užsieniečiams rasti draugų? Kokie draugai yra lietuviai? Kodėl baiminamės leistis į tarpkultūrines bičiulystes? Su kuo bičiuliaujasi lietuviai, gyvenantys užsienyje?

Pokalbis su VU socialinio darbo ir socialinės gerovės katedros docente dr. Violeta Gevorgianiene, VU Skandinavistikos centro asistentu, „Sienos grupė“ savanoriu dr. Vuku Vukotičiu, socialinių medijų marketingo specialistu Lakshya Dave, vartotojo patirties rašytoja Ashley Keyhart ir fotografe Neringa Greičiute.

Kodėl lietuviai sugrįžta gyventi iš užsienio į Lietuvą? Su kokiais iššūkiais susiduria grįžę ir kaip juos sprendžia? Kas yra „atvirkštinis kultūrinis šokas“ ir kaip jis pasireiškia? Kaip artimieji gali padėti sugrįžėliams iš naujo įsilieti į šalies gyvenimą? Ar Lietuvos švietimo sistema pasirengusi priimti grįžtančius nepilnamečius?

Laidoje kalbėsimės su psichologu Mantu Jeršovu, Viešosios politikos ir vadybos instituto tyrimų vadove Alina Makarevičiene, Lietuvos nacionalinės bibliotekos tyrėja dr. Dalia Cidzikaite ir verslininku Alvydu Lotužu.

Kaip visuomenėje formuojasi stereotipai apie migrantus? Kokios įtakos tam turi žiniasklaida ir politikai? Kodėl ir kaip skirstome vienus į „blogus“, o kitus – į „gerus“ migrantus? Ar esame tiek pat negailestingi išvykusiems lietuviams, kaip ir atvykstantiems užsieniečiams? Ar menas gali padėti keisti visuomenės požiūrį į migraciją?

Pokalbis su daugiadisciplininiu menininku, šefu, komunikacijos specialistu, Lietuvos Raudonojo Kryžiaus Kauno skyriaus bendruomenės įsitraukimo koordinatoriumi Abdulla Chahine, sociologe, VU docente dr. Irma Budginaite-Mačkine ir menų agentūros „Artscape“ vadove Aiste Ulubey.

Kokia šiuo metu Europos sienų politika? Ar išnyks ateityje valstybių sienos, o gal atvirkščiai – statysime vis naujas? Ar migracija yra laikina krizė, iššūkis, kurį reikia įveikti, ar ilgalaikis procesas, kurį galima prognozuoti? Kaip keisis Europa ir pasaulis, intensyvėjant migracijos srautams?

Apie tai – pokalbis su JT pabėgėlių agentūros Lietuvoje atstove Renata Kuleš bei Europos politikos studijų centro vyriausiąja tyrėja Lina Vosyliūte.