Muziejaus istorijos: Migracija

Ne paslaptis, jog muziejuose slypi gausybė įvairiausių istorijų – stebinančių, priverčiančių suklusti, supažindinančių, pamokančių, o kartais… tiesiog smagių. „Muziejaus istorijos“ – tai bendras Lietuvos nacionalinio muziejaus ir LRT Klasika projektas, radijo laida, kurioje klausytojas kviečiamas išgirsti muziejaus istorijas – pasufleruotas jame vykstančių parodų arba padiktuotas įdomiausių muziejaus eksponatų.

Laidų įrašų klausykite LRT audiotekoje ir kitose tinklalaidžių platformose: Spotify, Spreaker, Podcastaddict ir Podchaser.

Ciklas „Migracija“

Rudens sezono laidų ciklas yras skirtas migracijos temai. Laidos vedėja Milda Varnauskaitė kels klausimus, kokios pastebimos šių laikų migracijos tendencijos? Kokia Lietuvos migracijos istorija, kas yra mūsų išvykusieji, kas mūsų atvykusieji? Laida LRT KLASIKOS eteryje skambės pirmadieniais 10.05 val. iki pat lapkričio lapkričio 14 d.

Emigracija Lietuvoje – ar vis iš naujo kartojame istoriją? Kiek ir kokių emigracijos bangų patyrėme? Kuo jos panašios ir kuo skiriasi? Kaip užsienyje kūrėsi alternatyvios Lietuvos? Kodėl egzistuoja ne viena, o dvi Lietuvos istorijos? Kaip išeivių asmeninės istorijos gali padėti pažinti skirtingus Lietuvos istorijos laikotarpius?

Laidoje pažvelgsime į lietuvių emigracijos istoriją kartu su LNM istorike Giedre Mileryte–Japertiene ir antropologe Elena Bradūnaite–Aglinskiene.

Migrantai – beveidžiai, kertantys sienas ar žmonės su skirtingomis gyvenimo istorijomis? Kaip nagrinėti migracijos procesus ir statistikos eilutėse matyti ne tik skaičius, bet ir individualių žmonių patirtis? Kaip derėtų analizuoti globalius migracijos procesus? Ar žmogiškoji prizmė gali padėti suartinti šalies senbuvius su naujakuriais?

Pokalbis su Lietuvos Raudonojo Kryžiaus Prieglobsčio ir migracijos programos integracijos koordinatore Gintare Kazakevičiene, antropologu, VDU profesoriumi, Socialinės antropologijos centro vadovu, Pietų Ilinojaus vizituojančiu profesoriumi Vyčiu Čiubrinsku ir verslininke, visuomenininke Eskedar Tilahun.

Bent trečdalis Lietuvos gyventojų turi giminių, gyvenančių užsienyje, o penktadalis – šeimos narių. Kaip migracija keičia šeimas? Kaip palaikomi ryšiai, vienam kuriam šeimos nariui gyvenant užsienyje? Su kokiais iššūkiais susiduria ir kaip juos sprendžia Lietuvoje gyvenančios multikultūrinės šeimos? Kas, gyvenant užsienyje, atstoja gimines?

Laidoje kalbėsimės su rašytoja Vaiva Rykštaite, VU docente, sociologe Irma Budginaite-Mačkine, švietėju, įvairovės ekspertu Kamal Ahamada ir VU doktorante, lytiškumo ugdymo eksperte Akvile Giniotaite.

Kaip išlaikoma ir kaip prarandama gimtoji kalba migracijoje? Kokių reakcijų sulaukia lietuviai, emigracijoje nekalbantys su vaikais lietuviškai? Ar įmanoma Lietuvoje gyventi ir klestėti nemokant lietuvių kalbos? Kaip veikia kalbos barjeras užsieniečius Lietuvoje?

Pokalbis su VU Lituanistinių studijų katedros profesore dr. Meilute Ramoniene, VU docente, vertėja dr. Carmen Caro Dugo, SPEAK bendruomenės Lietuvoje įkūrėja Narmin Alieva ir neuromokslininke dr. Roma Šiugždaite.