Vikipedijos kūrybinės dirbtuvės „XX a. pr. daugiakultūrio Vilniaus asmenybės“

Registruotis

Istorijos žinios – tai raktas į pasaulio suvokimą, o Vikipedija ir kitos interneto enciklopedijos šiandien yra ta vieta, kurioje prasideda žinių ir informacijos paieška.
Ar galima naudotis Vikipedija ir kitomis interneto enciklopedijomis kaip priemone mokant ir mokantis istorijos, literatūros, geografijos ar kitų humanitarinių ir socialinių dalykų?

Atsakymas: TAIP.

Tai yra puiki starto platforma, formuojanti suvokimą, kaip veikia viešai prieinamų žinių ir turinio generavimo mechanizmas, lavinanti informacijos paieškos, skaitmeninių šaltinių kritinio vertinimo ir informacinio raštingumo įgūdžius.

Vikipedija ir kitos enciklopedijos internete yra erdvė, kurioje galima naršyti ir, slenkant istorijų labirintais, aptikti menines ir tekstines formas, padedančias istoriją išgirsti ir pamatyti. Tačiau taip pat labai svarbu mokėti vertinti joje pateikiamą turinį ir mokėti juo naudotis, pamatyti praeities pėdsakus ir juos atgaivinti.

Vilniaus istorijoje yra daugybė mažai žinomų ir nematomų asmenybių, čia gimusių, gyvenusių ar kūrusių, o vėliau dėl vienų ar kitų priežasčių palikusių šį miestą, emigravusių. Šie žmonės mūsų visuomenėje menkai pažįstami, dažnai priskiriami kitai kultūrai, nors jų tapatybė yra ir Vilniaus veido dalis.

Kūrybinių dirbtuvių metu bus mokoma dirbti su skirtingomis kalbomis rašomomis interneto enciklopedijomis (pagrindinė – Vikipedija), jas išsiverčiant internetinėmis vertimo programomis, ir iš skirtingų, dažnai subjektyvių, nacionalinių interesų padiktuotų pasakojimų sukurti objektyvesnį, įvairiapusį asmenybės, gyvenusios arba gimusios Vilniaus mieste XX a. pradžioje, pristatymą.

KO IŠMOKSITE?

Naudodamiesi Vikipedija ir kitomis interneto enciklopedijomis:

  • pažinsite asmenybes, kūrusias daugiasluoksnį ir kontrastų miestą – Vilnių,
  • susipažinsite su XIX a. pabaigos – XX a. pradžios įvairiapuse Vilniaus kultūra, jo gyventojais, svarbesniais sociokultūriniais fenomenais,
  • gebėsite kurti pasakojimą vertindami istoriją iš kelių skirtingų galimų perspektyvų.

PROJEKTO KŪRYBINĖ UŽDUOTIS: spalvingų asmenybių, susijusių su XX a. pr. Vilniumi, portretų kūrimas kalbinės įvairovės požiūriu.

PROGRAMA:

  • Įžanginė dalis (15 min.). Įvadas į projektą „Kodėl ta tauta prisimena taip, o ne kitaip tą asmenybę ir kodėl akcentuoja tuos, o ne kitus faktus…“. Šaltinių nuorodų ir iliustracijų gairės. Asmenybių pasirinkimas (pateikiamas sąrašas): projekto dalyviai pasirenka asmenybę, kurią nori tyrinėti. Darbas grupėmis arba individualiai.
  • I užduoties dalis (45 min.). Darbas su skaitmeniniais šaltiniais ir vizualia medžiaga.
  • Pertrauka (15 min.).
  • II užduoties dalis (45 min.). Tęsinys.
  • Pertrauka (15 min.).
  • Pabaiga (1 val.). Asmenybių portretų pristatymas Powerpoint pateikties forma, apibendrinimas.

DĖMESIO! Priemonės, kurias turi turėti dalyviai: asmeninis nešiojamasis kompiuteris arba planšetė.

VIETA: Signatarų namų renginių salė, Pilies g. 26 (įėjimas per Eskedar Coffee Bar)

DATA: lapkričio 27 d. (šeštadienis)  ir gruodžio 4 d. (šeštadienis)

PRADŽIA: 13.00 val.

TRUKMĖ: 3 val.

Renginys nemokamas

KAM SKIRTA: vyresnių klasių moksleiviams, studentams ir visiems ieškantiems kūrybinio įkvėpimo, naujų potyrių ir praktinius įgūdžius lavinančių veiklų.

Vietų skaičius ribotas. SUSIDOMĖJOTE? Registruokitės: spausti čia (nuoroda)

Primename, jog visi dalyviai turėti galimybių pasą ir renginio metu dėvėti medicininę kaukę.

Projekto autorius ir moderatorius – Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto doktorantas Titas Krutulys

Projekto kuratorė – Dalia Strimaitytė, Signatarų namų programų vadovė

Projekto organizatoriai – Signatarų namai, Lietuvos nacionalinis muziejus, Eskedar Coffee Bar

Viršelyje panaudota Jano Bułhako nuotrauka „Alumnato rūmų fragmentas. XX a. 3 deš.“