Strėlių antgaliai
Autorius
NežinomasSukūrimo data
10900–9100 m. pr. Kr.Sukūrimo vieta
LietuvaMedžiaga, technika
TitnagasIšmatavimai
4,6×1,3 cm; 3,5×1,4×0,4 cm; 2,7×1×0,35 cm; 4,75×1,85×0,35 cmInventoriaus numeris
EM 43:33; EM 2501:219; EM 2501:215; EM 1991:264Radimo arba naudojimo aplinkybės, priklausymas asmeniui ar kolekcijai
Vandalino Šukevičiaus rinkinys; tyrinėjo archeologas Vygandas Juodagalvis 1997 m.; tyrinėjo archeologė Rimutė Rimantienė 1964 m.Papildoma informacija
Rudnia; Varėnės upė 5; Ežerynas 8, akmens amžiaus stovyklos
Apie eksponatą
Vėlyvojo ledynmečio pabaigos medžiotojų strėlių antgaliai. Priskiriami Arensburgo technologiniam stiliui.
Seniausi archeologijos eksponatai įtraukti į muziejinę apskaitą dar iš Senienų muziejaus atskirų mecenatų kolekcijų, taip pat XIX a. – XX a. pradžioje vykdytų mokslinių ar mėgėjiškų archeologinių tyrinėjimų. Nuo pokario metų archeologijos rinkinys nuolat pildomas radiniais iš kasmet vykstančių archeologinių tyrimų visoje Lietuvoje. Tyrimus vykdo įvairios institucijos ir tyrėjų grupės, ekspedicijas organizuoja taip pat ir patys muziejaus archeologai.
Siekiant atspindėti ir aprėpti augančią Lietuvos archeologijos paveldo medžiagą muziejuje veikia Priešistorinės archeologijos rinkinių bei Viduramžių ir naujųjų laikų archeologijos rinkinių skyriai.
Archeologijos rinkinio pagrindu 2000 m. Lietuvos nacionaliniame muziejuje atidaryta didelė archeologijos ekspozicija, nušviečianti Lietuvos proistorę nuo seniausių laikų iki XIII amžiaus, t. y. Lietuvos valstybės susidarymo. Turtingi rinkiniai leidžia rengti specializuotas parodas tiek pačiame muziejuje, tiek ir užsienyje. Saugomų eksponatų pagrindu publikuojami moksliniai katalogai.
Archeologijos rinkinio studijomis intensyviai naudojasi akademinė ir mokslinė bendruomenė. Plačiajai visuomenei rinkinių medžiaga pristatoma Lietuvos integralioje muziejų informacinėje sistemoje (LIMIS).
Gausiausias titnaginis neolito laikotarpio inventorius yra iš pietryčių Lietuvos – Merkio upės baseino gyvenviečių. Muziejuje taip pat saugoma didelė akmens amžiaus dirbinių kolekcija iš Žemaitijos – Biržulio ežero baseino, rytų Aukštaitijos – Kretuono ežero baseino, pietų Lietuvos – Šešupės baseino. Unikalūs medžio, kaulo, gintaro dirbiniai iš tyrinėtų Šventosios gyvenviečių, įspūdinga keramikos fragmentų gausa iš Nidos gerokai praplečia mūsų protėvių gyvenimo tiek materialinės, tiek dvasinės kultūros vaizdą. Šventoji ir Nida – didžiausios neolito laikotarpio tyrinėtos gyvenvietės Lietuvoje.