Viešvilės lobis

  • Autorius
    Nežinomas

  • Sukūrimo data
    1568/2006 m.

  • Sukūrimo vieta
    Jurbarko r.

  • Medžiaga, technika
    Sidabras, kaldinimas

  • Inventoriaus numeris
    NL 134/1–99, GRD 125172

  • Radimo arba naudojimo aplinkybės, priklausymas asmeniui ar kolekcijai
    Rastas 2006 m. Viešvilės miestelyje, Jurbarko r.

Apie eksponatą

Lobis rastas 2006 m. Viešvilės miestelyje, Jurbarko rajone, archeologinių žvalgymų ir tyrimų metu. 2004 ir 2006 m. atsitiktinai netoli lobio radimo vietos buvo aptiktas LDK Žygimanto II Augusto 1562 m. pusgrašis ir du sulipę Žygimanto II Augusto pusgrašiai.

Tai pirmasis žinomas Rytų Prūsijos žemėje rastas XVI a. LDK monetų lobis. Lobyje, be LDK monetų, kurios sudaro didžiąją lobio dalį, buvo Bohemijos ir Tirolio 1563 m., 1565 m., 1568 m. guldenai. XVI a. lobiuose guldenai (taleriai) labai retos monetos, jų buvo rasta vieninteliame pristatomame lobyje.

Numizmatikos skyriaus, įkurto 1967 m., rinkiniuose, 2023 m. sausio 1 d. duomenimis, saugoma per 217 tūkstančių eksponatų: numizmatika (monetos, lydiniai), paslėptų ir pamestų pinigų kompleksai (sidabro laužo, lydinių, monetų ir popierinių pinigų lobiai, piniginių turiniai), medaliai (tarp jų – religiniai ir blaivybės medaliukai), faleristika (ordinai, apdovanojimo medaliai ir garbės ženklai), filofaleristika (suvenyriniai ženkleliai) ir kitokio pobūdžio žymenys bei ženklai, bonistika, vertybiniai popieriai, draudimo lakštai, loterijos bilietai, žyminiai ir įvairių kitų rinkliavų ženklai, apyvartiniai ir skaičiavimo žetonai, telefono, bankų, nuolaidų ir kitos kortelės, plombos (švininiai antspaudai), taip pat eksponatai, susiję su išvardytų objektų gamyba (eskizai, projektai, modeliai, spaudai ir pan.). Eksponatai apima laikotarpį nuo Antikos iki šių dienų.

Tai didžiausias numizmatikos rinkinys Lietuvoje, jį sudaro XX a. Lietuvoje veikusių ir Lietuvos nacionaliniam muziejui perduotų Ivano Luckevičiaus Baltarusių istorijos ir etnografijos muziejaus, Karaimų, Vilniaus miesto kraštotyros, Ateizmo, Revoliucijos, Architektūros muziejų, Lietuvių mokslo ir Lenkų mokslo bičiulių draugijų numizmatikos rinkiniai bei numizmatika, perimta iš Lietuvos mokslų akademijos bibliotekos, taip pat įsigytos ir dovanotos privačios kolekcijos, lobiai, pavienės dovanos, įvairių įstaigų nemokamai perduoti eksponatai, archeologinė medžiaga. Saugomi keli eksponatai iš Senienų muziejaus rinkinių.

Pinigų lobių rinkinyje saugomi sidabro lydinių, monetų, popierinių pinigų kompleksai ir jų dalys iš 180 radimviečių, aptikti 1899–2023 metais. Tai II–III a., IX–X a., XIV a. – XX a. 10 dešimtmečio pinigų lobiai (įvairiose talpose paslėptos taupmenos), pamestų ar paslėptų piniginių turiniai, paslėptos monetų kolekcijos, kitos įvairiems tikslams skirtos ir į įvairias medžiagas supakuotos, pamestos ar paslėptos smulkių monetų sankaupos. Rinkinyje taip pat kaupiami ir atskiri tokių kompleksų egzemplioriai, leidžiantys apibūdinti radavietę ir apytikriai datuoti radinį. Trečdalis pinigų lobių rasta Vilniuje ir Vilniaus apylinkėse. Išskirtini 25 XIV–XV a. lobiai, kuriuos sudaro sidabro papuošalų laužas, sidabro lydiniai, ankstyvosios LDK monetos. Rinkinyje saugomas didžiausias Lietuvoje rastas 15 966 monetų lobis (Tilto g., Vilnius, 1698/1999 m.).