Krupaviesų (Kalesninkų) lobio dalis
Apie eksponatą
Tai monetos iš išsklaidyto lobio radimvietės, esančios Krupaviesų kaimo teritorijoje, šalia Kalesninkų (Šalčininkų r.). Monetos aptiktos 2012 m., vykdant nelegalius kasinėjimus. Į muziejų pateko pagal baudžiamosios bylos teismo nutartį.
Lietuvoje romėniškų sidabrinių monetų aptinkama itin retai, o jų lobių radimo atvejai užfiksuoti tik keli ir seniai. 2002 m. duomenimis, buvo žinoma 18 lobių su Romos monetomis, rastų Lietuvos teritorijoje (iš viso apie 900 monetų, iš jų sidabrinių – 63 vnt.), ir tik vienas lobis, sudarytas vien iš denarų (Raseinių lobis, 220–30 pr. Kr./1882 m.). Literatūroje minima apie denarų ir aureusų lobį (Darkuškių lobis, 180–192/1935 m.), tačiau tai nepatikima informacija.
Lietuvos nacionaliniame muziejuje iki šio lobio radimo buvo saugomas vienas Romos imperijos III a. vario lydinio sestercijų lobis, rastas 1953 m. Saulažolių kaime, Klaipėdos rajone. Tarp visų žinomų į Lietuvos teritoriją patekusių Romos imperijos monetų vyrauja vario lydinio sestercijos.
Krupaviesų lobio dalį, patekusią į muziejų, sudaro 30 Romos imperijos II a. denarų. Tarp jų daugiausia Antonino Pijaus (11) ir Marko Aurelijaus (9) kaldintų denarų, yra po kelis Hadriano (5), Komodo (3) ir Trajano (2) denarus.
Manoma, kad išsklaidytame Krupaviesų lobyje buvo ne mažiau kaip 56 monetos. Pirma lobio dalis – 25 denarai, rasti iki 2011 m. lapkričio mėnesio, – pateko į privačias rankas. Antra dalis – 30 denarų, rasti 2012 m., – atsidūrė Lietuvos nacionaliniame muziejuje. Trečia dalis – viena moneta – taip pat pateko į privačias rankas.
Tai pirmas Lietuvoje rastas romėniškų denarų lobis, patekęs į muziejų. Nors lobis išsklaidytas, tačiau žinoma jo radimo vieta ir pavyko išsaugoti kertinę informaciją apie lobio sudėtį.