Ilgai kelionei – ilgi batai: kaip atrodė XV a. keliautojų avalynė?

 
 

Šią savaitę atsidarantis muziejus pristato vaizdo reportažų ciklą iš tarptautinės parodos „200 batų – 700 metų“, kuri iki gegužės 31 d. vyksta Vilniaus miesto gynybinės sienos bastėjoje. Trumpuose vaizdo pasakojimuose apžvelgiama mūsų protėvių avėtos avalynės istorija nuo XII iki XVIII amžiaus. Šiame reportaže kviečiame išvysti, kaip atrodė XV a. keliautojų batai.

XV a. miestiečių avalynės įvairovė buvo labai didelė: nuo vos pėdą dengiančių batelių iki pušnų. Avalynės smailia noselės dalimi mada po truputį užleido pozicijas, XV a. antrojoje pusėje avalynės priekinė dalis akivaizdžiai suapvalėja, vis dažniau naudojami trumpi batraiščiai, kelties viršuje ar vidinėje pusporės pusėje prisiuvamos atskiros odinės juostelės ir iš jų surišami specialios formos sagos-mazgeliai.

Pusaulinės ir aulinės avalynės radiniai archeologų aptinkami retai. Paprastai tokios avalynės aulai būdavo nupjaunami ir panaudojami kaip antrinė žaliava gaminant kitus dirbinius. Vienintelės parodoje eksponuojamos pušnys – avalynė, kurios aulas dengia kelį ir dalį šlaunies, – yra geriausiai Europoje išlikę ir seniausi žinomi tokio avalynės tipo archeologiniai radiniai. Parodoje eksponuojamos pušnys, matyt, kadaise priklausė vienuoliui pranciškonui, nes rastos Vilniuje, Trakų gatvėje, kur jau XIV a. prie kelio į Trakus rezidavo pranciškonai. Pušnys, archeologinių tyrimų duomenimis, žinomos Vakarų Europoje jau nuo XIII a. Toks apavas buvo specifinė keliautojų raitomis avalynė.

gegužės 8, 2020

Home buttonAtgal