Europos paveldo dienų proga – Lietuvos nacionalinio muziejaus pastatų istorijos

Lietuvos nacionalinis muziejus jungiasi prie Europos paveldo dienų minėjimo ir kviečia išgirsti dar negirdėtus pasakojimus apie šimtametę muziejaus ekspozicijas priglaudusių pastatų istoriją.

Pasivaikščiojimo Gedimino kalno papėdėje metu, taip pat atvykę į ekskursiją Vilniaus miesto bastėjoje, išgirsite, kaip keitėsi visiems puikiai žinomi miesto gynybiniai įtvirtinimai, kol galiausiai jie virto muziejumi, taip pat sužinosite, kur galima pamatyti seniausią Vilniaus miesto mūrą.

 

„Seniausio Vilniaus mūro istorijos“

Kazio Varnelio namų-muziejaus ansamblis architektūriniu požiūriu yra išskirtinis, suliejantis skirtingus istorinius miesto raidos klodus. Čia ryškūs ne tik gotikos, bet ir renesanso, baroko, klasicizmo epochų bruožai. Įspūdinga Mažoji gildija – vienas seniausių mūrinių Vilniaus pastatų, siekiantis net XIV a. pabaigą. Per pastato istoriją atkuriamas urbanistinis miesto paveikslas aktualizuoja ne tik šimtmečius skaičiuojančių muziejaus pastatų raidą, bet ir jų paskirties pokyčius, gyventojų istorijas. Ypatingas dėmesys skiriamas paveldo išsaugojimo temai – XX a. 8–9 dešimtmečiais vykusiems Mažosios gildijos ir Masalskių namo restauravimo darbams, stipriai pakeitusiems komplekso veidą.

Rugsėjo 20 d., penktadienis

Laikas: 15.00 val.

Vieta: Kazio Varnelio namai-muziejus, Didžioji g. 26, Vilnius

 

„Bastėjos mūrų gynybinė praeitis ir muziejinė dabartis“

Šiandien Vilniaus miesto bastėja – vienas iš Lietuvos nacionalinio muziejaus padalinių, atviras visiems, norintiems pažinti jo ypatingą istoriją ir unikalią architektūrą. Tačiau net keletą šimtmečių šis kadaise svarbus miesto gynybos objektas buvo užmirštas ir apleistas.

Iš užmaršties bastėja buvo prikelta tik XX a. 7 dešimtmetyje, kai prasidėjo jos restauravimo darbai. Tuomet aplink vidinę bastėjos sieną buvo pastatytas dviejų aukštų mūrinis koridorius, kuris saugo autentišką bastėjos mūrą nuo kenksmingų išorės veiksnių ir drėgmės.

Ekskursijoje atskleisime bastėjos mūrų gynybinę praeitį ir papasakosime apie jos muziejinę dabartį.

Rugsėjo 21 d., šeštadienis

Laikas: 15.00 val.

Vieta: Vilniaus gynybinės sienos bastėja (Bokšto g. 20/18, Vilnius)

 

„Gynybiniai įtvirtinimai, virtę muziejumi: pasivaikščiojimas Gedimino kalno papėdėje“

Ši ekskursija – tai kelionė per 600 metų Vilniaus ir jo įtvirtinimų istoriją – nuo XIV iki XIX amžiaus. Ekskursijoje nuo tilto per Vilnios žiotis bus apžvelgiama Vilniaus pilių teritorija: Senasis ir Naujasis arsenalai, vidinis arsenalo kiemas, Šv. Onos-Barboros bažnyčios pamatai, pilies valdytojo – pilininko namas ir kiemas.

Sužinosite apie seniausius lietuvių gynybinius įtvirtinimus, bokštus, vartus, Vilnios vagos kaitą, archeologinių tyrimų metu atrastą Neries pakrantę. Papasakosime apie Rusijos 1794 m. užimtą LDK arsenalą ir čia įrengtą tvirtovę, taip pat šioje vietoje (kur dabar įsikūrusi muziejaus administracija) apsigyvenusį miesto komendantą. Ekskursiją vainikuos LDK valdovo Žygimanto Augusto ir Barboros Radvilaitės meilės istorija.

Rugsėjo 22 d., sekmadienis

Laikas: 15.00 val.

Vieta: Gedimino kalno papėdė (Arsenalo g. 3, Vilnius, įėjimas į muziejaus vidinį kiemą, prie medinių vartų)

 

Svarbu! Dalyvių skaičius ribotas. Būtina išankstinė registracija: spausti čia (nuoroda)

rugsėjo 20, 2019 - rugsėjo 22, 2019


Kitos naujienos

Home buttonAtgal