20 kilogramų aukso: ką naujoje parodoje eksponuoja Lietuvos nacionalinis muziejus?

 
 

Šalyje paskelbus dviejų savaičių karantiną, Lietuvos nacionalinis muziejus šį laiką išnaudoja nuotoliniam bendravimui su lankytojais – šią savaitę pristatome įsimintiniausius parodos „Nesusitaikę“ eksponatus.

Bene labiausiai parodoje „Nesusitaikę“ akį traukia ant didelių drobinių maišų žėrintys auksiniai papuošalai – žiedai, auskarai, apyrankės. Tai garsusis Blokados fondas. Parodoje eksponuojama tik ketvirtadalis jo – 20 iš 82 kilogramų aukso. Kaip jis pateko į muziejų?

Atkūrus nepriklausomybę Lietuvos ekonomika buvo beveik visiškai priklausoma nuo Sovietų Sąjungos – didžioji dalis išteklių buvo įvežama iš SSRS, prekės eksportuojamos į kitas sovietines respublikas, Lietuva neturėjo savarankiškos valiutos ir naudojosi rubliu. „Planinė ekonomika buvo giliai įleidusi šaknis, o rinkos ekonomika, grįsta privačiu verslu, dar tik žengė pirmuosius žingsnius“, – prisimena atkurtos Vyriausybės ekonomikos ministras Vytas Navickas.  (žiūrėkite visą interviu)

Blokados fondas buvo įsteigtas 1990 m. balandį. Jo paskirtis tuomet buvo šelpti Lietuvos gyventojus, kurie dėl Sovietų Sąjungos vykdomos ekonominės blokados pateko į sunkią finansinę padėtį.

Už Lietuvos Respublikos ir kitų valstybių gyventojų, įstaigų, organizacijų, judėjimų paaukotus pinigus buvo nupirkta daugiau nei 26 tūkst. įvairių prabų juvelyrinių aukso dirbinių.

Auksas žmonių visada buvo laikomas tvirčiausia valiuta, tačiau, auksui nuvertėjus, 1998 m. pabaigoje Lietuvos Respublikos Seimo nutarimu Blokados fondas buvo likviduotas, jo turtas patikėtas saugoti Finansų ministerijai, o 2008 m. kaip XX a. 9 dešimtmečio Lietuvos istoriją iliustruojantis eksponatas perduotas saugoti Lietuvos nacionaliniam muziejui.

Daugiau idėjų #kąVeiktiKaineveikiame ieškokite: spausti čia (nuoroda)

Home buttonAtgal