Tekstilė

Lovatiesė

1930 m. Medvilnė, linas, vilna; rinktinė. Ignalinos r., Margavonės k.

Gūnelė

1948 m. Siuvinėta pagal seną pavyzdį. Švenčionių r., Vidutinės k.

Lovatiesė

XX a. pr. Linas; korelinė skrandinė. Plungės r., Alsėdžiai

Lovatiesė

XX a. I pusė. Linas; keturnytė. Kaišiadorių r., Šnipelių k.

Pagalvės užvalkalas

XIX a. vid. Linas; servetinis ruoželis. Ukmergės r., Pramislavos k.

Interjero tekstilės rinkinyje yra per 4000 vienetų Lietuvos kaimuose bei miesteliuose naudotų interjero ir buities audinių. Ankstyviausi pavyzdžiai siekia XVIII a. pabaigą – XIX a. pradžią, pagrindinę dalį sudaro XIX a. vidurio – XX a. vidurio audiniai. Rinkinys atspindi visų Lietuvos etnografinių regionų interjero tekstilę, nors pavyzdžių iš skirtingų kraštų surinkta nevienodai. Daugiausia interjero tekstilės yra iš Aukštaitijos, Žemaitijos ir Dzūkijos, kiek mažiau – iš Suvalkijos ir Mažosios Lietuvos. Audinių yra ir iš lietuviškų vietovių Baltarusijoje bei Lenkijoje.

Šiuo metu gausiausia rinkinio dalis – kaimo moterų rankinėmis audimo staklėmis išausti rankšluosčiai (1317 vnt.), daugiausia skirti dovanoti ar kambariui papuošti: balti lininiai ar lino su medvilne, puošti žičkais, nėriniais, pinikais, kartais – siuvinėtais ornamentais ar inicialais. Lovatiesių rinkinys spalvingiausias, atskleidžiantis didžiausią audimo technikų ir raštų įvairovę. Staltiesių grupėje saugomi ne vien kaimo moterų, bet ir kaimuose audusių profesionalių audėjų atkočių gaminiai, gausus XX amžiuje labai populiarių nertų, rištų staltiesių rinkinys. Iš baltų ir spalvotų, puoštų nėriniais, kutais ir siuvinėjimais lininių ar lino su medvilne užvalkalų pagalvėms, patalams, paklodžių bei lininių ar vilnonių, pakulomis arba vilna kimštų antklodžių galima spręsti, kokioje patalynėje mėgo miegoti XIX a. – XX a. vidurio valstietis. Austi, nerti, siuvinėti kilimėliai, staltiesėlės, užuolaidėlės parodo, kaip šeimininkės stengėsi kurti namų jaukumą. Kaimo žmonių kasdienybę ir šventes mena ir ne tokios gausios interjero tekstilės rinkinio grupės – laidojimo apeigoms skirtos lininės šarvotinės, palovius uždengiantys prieloviai, kasdienės ir šventadieninės gūnelės rogių ar vežimo pasostei, ant sienų kabinami ar ant grindų tiesiami kilimai, grindų takai, buityje naudoti maišai. Interjero tekstilės rinkinyje saugomi ne vien audiniai, bet ir linų, kanapių grįžtės, rankomis verptų lininių ir vilnonių siūlų pavyzdžiai, lininių bei vilnonių audeklų rietimai. Senosios tekstilės rinkinį papildo tradicijas tęsiančių liaudies meistrų ir XX a. antroje pusėje veikusių audimo įmonių dirbiniai.

Liaudiškosios tekstilės technikų, kolorito bei raštų įvairovę, tradicijų tęstinumą ir neišvengiamą kaitą liudija apie 10 tūkstančių vienetų skiaučių rinkinys. Jame sukaupta iš visos Lietuvos surinktų XIX–XX amžių drabužių ir interjero audinių fragmentų, įvairių puošybos detalių: mezginių, nėrinių, pinikų, siuvinėjimų bei jų dalių.

Interjero tekstilės ir skiaučių rinkiniai pildomi iki šių dienų.

Home buttonAtgal