„Istoriniai Vrublevskių bibliotekos rinkiniai“


„Istoriniai Vrublevskių bibliotekos rinkiniai“

2012 m. gegužės 3 d. 17 val. Lietuvos nacionaliniame muziejuje, Naujajame arsenale, Arsenalo g. 1, atidaroma paroda „Istoriniai Vrublevskių bibliotekos rinkiniai“, skirta Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos 100-mečiui. Paroda veiks iki birželio 10 d.

Tik kelios kultūros, meno ir mokslo įstaigos šių dienų Lietuvoje garsėja savo šimtamete veikla. Viena iš tokių yra Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka. 1912 m. Vilniuje buvo įkurta Eustachijaus ir Emilijos Vrublevskių viešosios bibliotekos draugija, turėjusi saugoti ir rūpintis turtingais Vrublevskių šeimos rinkiniais. Šios draugijos komitetui vadovavo žymus Vilniaus advokatas, bibliofilas ir visuomenininkas Tadas Stanislovas Vrublevskis (1858–1925). Jis perdavė šios visuomeninės organizacijos nuosavybėn visą iš tėvų paveldėtą ir savo sukauptą biblioteką. Joje buvo ne tik knygos, periodiniai leidiniai, rankraščiai, žemėlapiai, gaidos, fotografijos, raižiniai, ekslibrisai, bet ir muzealijos: paveikslai, skulptūros, medaliai, ordinai, monetos, antspaudai ir itin vertinga masonikos kolekcija – toks turinys atitiko to meto bibliotekų kūrimo sampratą. Bibliotekoje sukauptų vertybių reikšmė buvo suprantama ir vertinama visais valstybės raidos tarpsniais. 1925 metais Vrublevskių biblioteka buvo perduota Vilniaus miestui, jai suteiktas valstybinės įstaigos statusas. 1931 metais Valstybinė Vrublevskių biblioteka įsikūrė renovuotuose grafų Tiškevičių rūmuose, kurie iki šiol tebėra jos buveinė.

Parodoje „Istoriniai Vrublevskių bibliotekos rinkiniai“ eksponuojami iki 1940 m. rugsėjo Valstybinės Vrublevskių bibliotekos rinkiniuose sukaupti archyviniai dokumentai, knygos, žemėlapiai, senosios nuotraukos ir muzealijos. Vrublevskių bibliotekos istoriniai rinkiniai pasižymėjo didžiule formų, rūšių, žanrų, stilių ir medžiagų įvairove. Rinkiniuose vyravo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Vilniaus krašto istorijos artefaktai: asmenybių portretai, įvairūs peizažai ir rašytiniai dokumentai. Dailės kūriniai parodoje sugrupuoti pagal temas: Biblioteka ir jos kūrėjai, Lietuvos istorinės asmenybės, Vilniaus vaizdai, religiniai siužetai ir šventųjų atvaizdai, dailininkų Römerių kūriniai. Atskiras stendas skirtas Vrublevskių šeimai, kuri davė pradžią Bibliotekai. Parodoje rodoma tik maža dalis istorinių Vrublevskių bibliotekos rinkinių, saugomų keliose atminties institucijose Vilniuje: Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekoje, Lietuvos nacionaliniame muziejuje ir Lietuvos dailės muziejuje.

gegužės 3, 2012 | Naujasis arsenalas, Arsenalo g. 1


Kitos naujienos

Home buttonAtgal