Numizmatika

LDK. Jogaila. Denaras. Apie 1386–1387 m.

Sidabras, Ø 15,4 mm, p – 0,81 g. Rasta Vilniaus Žemutinės pilies teritorijoje 2003 m. (arch. Gintautas Striška)

Antikvarinė LDK Aleksandro „bandomojo grašio“ klastotė. 1856 m.

Sidabras, Ø 30 mm, p – 4,79 g. Iš Kazimierzo Stronczyńskio, vėliau – Władysławo Bartynowskio rinkinių. Lietuvos nacionaliniam muziejui padovanojo numizmatas Lechas Kokocińskis (Varšuva)

Monetų albumai su Romos Imperijos monetomis

Iš Vilniuje veikusios Mokslo bičiulių draugijos (1907–1941) rinkinių

Švedija. Karolis X Gustavas. 8 daleriai. 1659 m. Avesta

Varis, 32,5 × 61,6 × 0,9 cm, p – 14,4 kg. Plokštė rasta 1901 m. gilinant Rygos uostą. Iš Vilniaus senienų muziejaus rinkinių

Lietuva. 100 litų. 2000 m. Skirta Ldk Vytautui (iš serijos „Lietuvos valdovai“)

Dail. Antanas Žukauskas (pagal skulptoriaus Vytauto Kašubos medalioną „Vytautas“). Lietuvos monetų kalykla. Auksas, Ø 22,3 mm, p – 7,75 g

Rinkinyje, apimančiame laikotarpį nuo Antikos iki šių dienų, saugomos įvairių pasaulio šalių apyvartinės, proginės, suvenyrinės monetos ir monetų klastotės. Taip pat XI–XIX a. lietuviški, rusiški, japoniški sidabro lydiniai, trys XVII–XVIII a. švediškos 2, 4 ir 8 dalerių plokštės, įvairių šalių monetų rinkiniai. Kaupiama šiuolaikinių Lietuvos monetų kolekcija, kurios pagrindą sudaro Lietuvos banko perduodamos monetos.

Į atskirą grupę numizmatikos rinkinyje išskirtos monetos iš archeologinių tyrinėjimų Lietuvos miestuose, miesteliuose, dvarvietėse, kaimuose, taip pat pavienės monetos, kurių radimo vieta žinoma. Daugiausia monetų yra iš archeologinių tyrinėjimų vidurio Lietuvoje, Vilniaus mieste ir Valdovų rūmų teritorijoje. Tai retos XIV a. 9 dešimtmečio – XV a. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir dalinių kunigaikštysčių (Kijevo, Smolensko, Severianų Naugardo) monetos, retos Lietuvoje Aukso Ordos ir Kryžiuočių Ordino monetos, Lenkijos Jogailos ir Jadvygos denarai (apie 1384–1387), Abiejų Tautų Respublikos Augusto III variniai grašiai su kontrasignatais ir kt.

Fondas nuolat papildomas monetomis iš archeologinių tyrinėjimų, kiekvienais metais jos sudaro apie trečdalį viso numizmatikos rinkinio įsigijimų.

Home buttonAtgal