Jubiliejinė kolekcininko Zigfrido Jankausko sidabro kolekcijos paroda


Jubiliejinė kolekcininko Zigfrido Jankausko sidabro kolekcijos paroda

Jubiliejinė kolekcininko Zigfrido Jankausko sidabro kolekcijos paroda veikia Lietuvos nacionaliniame muziejuje, Arsenalo g. 1 nuo 2009 m. gruodžio 29 d.
Zigfridas Jankauskas gimė 1950 m. sausio 5 d. Švenčionėliuose. 1967 m. baigė Švenčionėlių 1-ąją vidurinę mokyklą ir įstojo į Kauno Politechnikos institutą. 1969 – 1971 m., atlikęs būtinąją karinę tarnybą sovietinėje armijoje, įstojo į Vilniaus universiteto prekybos fakultetą, kuriame mokėsi iki 1974 m. Baigęs studijas, savo laisvalaikį skyrė kolekcionavimui. Ypač domėjosi Lietuvos istorinėmis vertybėmis: numizmatika, istoriniais medaliais, lietuvių tapyba, sidabro dirbiniais. Surengė 33 parodas (asmenines ir kartu su įvairiais muziejais), iš kurių paminėtinos „Lietuva žemėlapiuose ir graviūrose“ bei „Napoleonas Lietuvoje“ (Lietuvos nacionalinis muziejus, Nalšios muziejuje, Švenčionys), „Šv. Kazimiero kultas ir ikonografija“ (Lietuvos nacionalinis muziejus), „Lietuvos Respublikos merų regalijos“ (Trakų istorijos muziejus). Zigfridas Jankauskas yra publikavęs per 50 straipsnių meno istorijos ir karo istorijos klausimais, jo kolekcijoje sukaupti eksponatai yra publikuoti daugelyje istorinių monografijų bei katalogų, tame tarpe E. Laucevičiaus, B. R. Vitkauskienės „Lietuvos auksakalystė. XV – XIX a.“ (2001). Zigfridas Jankauskas yra vienas žymiausių šių dienų Lietuvos kolekcininkų. Jam suteiktas Lietuvos nusipelniusio kolekcininko garbės vardas, yra apdovanotas Lietuvos kolekcininkų asociacijos garbės žymeniu. Jubiliatas yra Lietuvos kolekcininkų asociacijos sekretorius, aktyvus visuomeninkas.
Per daugelį metų Zigfridas Jankauskas savo kolekcijoje sukaupė labai vertingų Lietuvos auksakalių dirbinių. Parodoje galima pamatyti Vilniaus, Kauno, Klaipėdos meistrų XVIII – XX a. pirmos pusės dirbinius, taip pat kaimyninių šalių – Varšuvos, Rygos ir itin retų Karaliaučiaus miestų auksakalių dirbinių. Kolekcijoje yra ne tik stalo įrankiai ir indai, bet ir retesni daiktai: žydų kidušinės taurės, bažnytiniai indai ir votai, dirbiniai su monetomis ir heraldika. Verta paminėti, kad Zigfrido Jankausko kolekcija gali pasigirti labai retai aptinkamų Vilniaus meistrų paženklintais dirbiniais, kurių apskritai yra žinomi tik vienetai, pvz., Vilniuje ir Gardine dirbusio Jono Kristijono Michaelio (minimas 1809 – 1828), vilniečių Kristupo Benjamino Vagnerio (minimas 1796 – 1843), Jokūbo Gustavo Hano (1756 – 1820), Liudviko Rioro (1776 – 1837), Frydricho Vilhelmo Rikmano (minimas 1821 – 1863). Kolekcijoje gausu žymių Vilniaus auksakalių pagamintų sidabro daiktų. Šiuo metu Zigfrido Jankausko surinkta sidabro dirbinių kolekcija yra vienas didžiausių privačių šios temos rinkinių Lietuvoje.

gruodžio 29, 2009 | Naujasis arsenalas, Arsenalo g. 1


Kitos naujienos

Home buttonAtgal