Dvarų keliais. Arūno Eduardo Paslaičio Lietuvos dvarų piešiniai 2007–2017
Po dešimties metų pertraukos Lietuvos nacionalinis muziejus pristato architekto Arūno Eduardo Paslaičio sukurtus dvarų piešinius. Su šiuo ypatingu žinomo architekto pomėgiu visuomenė galėjo susipažinti retrospektyvinėje 2006 metais surengtoje parodoje, kurioje buvo eksponuojama visa jo kūryba pradedant ankstyviausiais darbais. Pastarojo dešimtmečio kelionės po Lietuvos dvarus tapo gal net intensyvesnės nei anksčiau.
Arūnas Eduardas Paslaitis gimė 1942 metais Tryškiuose (Telšių r.) mokytojų šeimoje. Pabaigęs mokyklą Joniškyje, gana spontaniškai nusprendė studijuoti architektūrą. 1966 metais, po studijų Kauno politechnikos institute (dabar Kauno technologijos universitetas), buvo paskirtas Akmenės rajono architektu. 1968 metais persikėlė gyventi į Vilnių ir įsidarbino Miestų statybos projektavimo institute. Nuo 1992 metų dirba „Jungtinėse architektų dirbtuvėse“, yra įkūręs savo projektavimo biurą. Žymiausi architekto projektuoti objektai yra Lietuvos Respublikos Seimo viešbutis Gedimino prospekte Vilniuje, Vilniaus miesto savivaldybės administracijos pastatas Konstitucijos prospekte (kartu su Tadu Balčiūnu, Gediminu ir Arūnu Paslaičiais ir kt.), Lietuvos Respublikos finansų ministerijos administracinis pastatas Vilniuje ir daug kitų. Už svarų indėlį ir ypatingus nuopelnus architektūrai A. E. Paslaitis 2017 metais buvo įvertintas Vyriausybės kultūros ir meno premija.
Šalia savo pagrindinio užsiėmimo A. E. Paslaitis, jau beveik penkis dešimtmečius keliaudamas po Lietuvą ir buvusias Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės žemes, piešiniuose įamžina praeities reliktus. Daugiausia savo žvilgsnį kreipia į architektūros paveldą. Kūrybos pradžioje piešiniuose vyravo sakralinės architektūros motyvai – bažnyčios, koplytėlės, koplytstulpiai. O nuo praėjusio amžiaus 9-ojo dešimtmečio pagrindiniu susidomėjimo objektu tapo dvarai. Dvarai piešiniuose vaizduojami kaip didingos praeities liudytojai. A. E. Paslaitis jiems grąžina didybę ir ypatingą aurą, net jei iš jų likę tik griuvėsiai. Būdamas architektas, autorius į pirmą planą iškelia dvaro struktūrą, eksterjero puošybą ir kitas architektūrines detales. Jis įkomponuoja dvarą į gyvą, gal šiek tiek utriruotą kraštovaizdį, dažnai pasitelkia didelius dangaus fono plotus. Piešiniuose išryškėja romantiško dvaro vaizdinys. Sudarinėdamas kelionių maršrutus ir ieškodamas naujų, dar neaplankytų, dvarų autorius dažnai vadovaujasi XX amžiaus pradžioje išleistais vokiškais Lietuvos žemėlapiais Karte des westlichen Russlands. 2007–2017 metų laikotarpiu A. E. Paslaitis nuotraukose ar piešiniuose įamžino apie 100 dvarų sodybų, vis sugrįždavo prie savo mėgstamiausių ar patogiausių pasiekti Merkinės (Šalčininkų r.) ir Raudondvario (Vilniaus r.) dvarų. Pastaraisiais metais daugiau dėmesio architektas skyrė Sūduvos (Užnemunės) regionui. Paskutinės dekados kūrybą galima vadinti brandžiuoju A. E. Paslaičio kūrybos etapu.
Arūno Eduardo Paslaičio Lietuvos dvarų piešinių, sukurtų 2007–2017 m., paroda Naujajame arsenale veiks nuo rugsėjo 28 iki lapkričio 19 d.
Parodos kuratorė Evelina Bukauskaitė, parodos dailininkė Giedrė Narbutienė.
rugsėjo 28, 2017 - lapkričio 19, 2017 | Naujasis arsenalas, Arsenalo g. 1
Kitos naujienos
-
Balandžio 23-iąją minime Lietuvos globėjo Šv. Jurgio dieną
balandžio 23, 2021
-
Tarptautinė mokslinė konferencija „Knygų žmonės: asmenybės, patirtys ir praktikos“
gegužės 6, 2021 - gegužės 7, 2021 | Kazio Varnelio namai-muziejus, Didžioji g. 26
-
Vėl vyksta ekskursijos
-
Pajamų mokesčio dalies skyrimas muziejui: kurkime atvirą muziejų kartu!
-
Gedimino pilies bokšte – intriguojanti virtuali kelionė per Vilniaus istoriją
balandžio 12, 2021 | Gedimino pilies bokštas, Arsenalo g. 5
-
Palangoje – pirmoji asmeninė Petro Repšio darbų paroda „Pasikalbėjimai su savimi“
balandžio 10, 2021 - liepos 4, 2021 | Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejus, Palanga
