Paroda „Spąstai su centriniu šildymu“

Gyvenimas Lietuvoje 1965–1993 metais

  • 2023 06 28 – 2023 10 29
  • II, IV-V 12-18; III, VI-VII 12-20
  • T. Kosciuškos g. 1
  • Paroda
  • Lankytojo bilietas

Pirkti bilietą

Nelaisvoje visuomenėje žmonėms tenka išmokti įvairių (iš)gyvenimo strategijų ir taktikų atsargiai judant po egzistencinių spąstų teritoriją bei jų perimetru. Paroda „Spąstai su centriniu šildymu“ pasakoja apie būtent tokią situaciją ir apie „mažojo žmogaus“ kasdienius bandymus išgyventi, mąstyti, bendrauti, užsiimti įvairiopa gyvenimo formų kūryba, nepaisant visur išplitusių būties ir buities pelėsių.

Paroda apima 1965–1993 metų laikotarpį. XX a. 7 dešimtmečio viduryje Sovietų Sąjungos vadovu tapus Leonidui Brežnevui, prasidėjo santykinės (!) ramybės vidaus ir užsienio politikos srityse tarpsnis, netrukus virtęs vadinamuoju „brežneviniu sąstingiu“. Šioje epochoje iš vidutinio statistinio homo sovieticus buvo reikalaujama ne tikėjimo marksizmo-leninizmo postulatais, o ritualinio įsipareigojimo ideologinėms dogmoms, kartu paliekant galimybę kasdienėje būtyje gyventi už-ideologinį gyvenimą ir rūpintis skurdžia buitimi.

Sovietinė epocha de jure baigėsi 1990 metų kovo 11 dieną, tačiau okupacijos de facto finalinio etapo baigtį galima fiksuoti 1993 metų rugpjūčio 31 dieną 23 val. 45 min., kuomet Lietuvą paliko paskutiniai čia dislokuotos Rusijos kariuomenės junginiai.

O kada sovietiniuose spąstuose vykdytas eksperimentas baigėsi politikos, ekonomikos, kultūros, kasdienybės, mentaliteto ir kitose srityse? Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad sovietmetis virto svetima šalimi, kuri dažnam jos tyrinėtojui jau atsiveria ne kaip sava, bet esmiškai kitokia, todėl stebinanti, gluminanti, šiurpinanti, o kartais ir kelianti juoką realybė, kurios reliktams tinkamiausia vieta – muziejuje. Tačiau pastarųjų metų įvykiai verčia rimtai svarstyti klausimą: ar homo sovieticus iš tiesų virto praeitimi?

Atsakymo į šį ir daugelį kitų klausimų kviečiame ieškoti vaikštant po Buvusios areštinės kameras, kurių kiekvienoje pasakojama apie sovietinę realybę kūrusius mechanizmus, ideologiją ir ritualus, ekonomiką ir darbą, uždarbį ir nepriteklių, stygių ir madą, istorijos virsmą propaganda, melą ir valingą užmarštį.

Parodos kuratoriai: dr. Valdemaras Klumbys, Ernestas Parulskis, prof. dr. Dalia Satkauskytė, doc. dr. Aurimas Švedas

Paroda „Spąstai su centriniu šildymu“ veiks nuo 2023 metų birželio 28 iki spalio 29 dienos Buvusioje areštinėje, T. Kosciuškos g. 1, Vilniuje. Darbo laikas: antradienį, ketvirtadienį ir penktadienį 12–18 val., trečiadienį, šeštadienį ir sekmadienį 12–20 val.

Plačiau apie parodą: spausti čia

Ekskursijos parodoje: spausti čia

Lydimųjų renginių programa: spausti čia

Parodos rėmėjai ir partneriai
Parodos kūrybinė grupė