Paroda „Lyngby kirvis: 13000 metų garantija“ Telšių ješivoje

  • 2023 04 19-2023 05 31
  • Muziejaus darbo metu
  • Telšių ješiva
  • Iždinės g. 11, Telšiai
  • Paroda
  • Lankytojo bilietas

Balandžio 19 d. 13:30 val. Telšių ješivoje vyks Lietuvos nacionalinio muziejaus parodos „Lyngby kirvis: 13 000 metų garantija“ atidarymas.

Parodoje bus pristatomas seniausias šiuo metu Lietuvoje datuojamas archeologinis radinys – Lyngby tipo kirvis, skaičiuojantis net 13 000 metų. Parodą pristatys kuratorė Dalia Ostrauskienė, pranešimus skaitys ir moksliniais atradimais dalinsis archeologai: prof. habil. dr. Algirdas Girininkas, dr. Tomas Rimkus, dr. Gvidas Slah.

Plačiau apie parodą

Biržų rajono Parupės kaime netikėtai atrastas kirvis bemat tapo seniausiu šiuo metu žinomu ir datuojamu archeologiniu radiniu Lietuvoje ir įsitaisė labai retai Europoje randamų Lyngby tipo kirvių sąraše.

Seniausiam kirviui Lietuvoje – 13 tūkstančių metų. Mokslininkų teigimu, tokio senumo rago dirbiniai įprastai sunyksta, tad stebuklas yra ne tik tai, kad jis išliko, bet ir tai, kad po virtinės atsitiktinumų pasiekė mūsų laikus.

Tokie iš šiaurės elnio rago pagaminti kirviai buvo naudoti regione aplink Baltijos jūrą. Nors savo laiku jie buvo plačiai paplitę, tačiau yra randami itin retai. Pirmasis tokio tipo kirvis prieš daugiau nei šimtą metų buvo rastas Nørre Lyngby vietovėje Danijoje, ir nuo tada visi tokio tipo kirviai vadinami šios vietovės vardu. Šiaurės Europos regione aptikta kelios dešimtys tokių kirvių, o Rytų Baltijos šalyse jų žinomi tik vienetai – penki dar iki Antrojo pasaulinio karo buvo aptikti buvusios Rytų Prūsijos teritorijoje, o 2009 metais toks radinys aptiktas ir Latvijoje.

Parodos lankytojai išvys ne tik unikalų radinį, bet ir pajaus prieš 13 tūkstančių metų šiose vietovėse tvyrojusią atmosferą – tai buvo besibaigiančio ledynmečio laikotarpis, kai Lietuvos teritorijoje trumpam buvo atšilęs klimatas.

Lyngby kirvio atradimas ir jo tyrimai mokslininkams leido praplėsti žinias apie pirmųjų poledyninio laikotarpio gyventojų buitį, nustatyti Rytų Baltijos regiono apgyvendinimo raidą vėlyvojo ledynmečio pabaigoje.

Parodą organizuoja Lietuvos nacionalinis muziejus. Parodos kuratorė Dalia Ostrauskienė, architektė ir dizainerė Urtė Rimkevičiūtė, parodos darbo grupės vadovė ir koordinatorė Gabrielė Gudaitienė. Eksponatą restauravo Simona Matuzevičiūtė (Lietuvos nacionalinis muziejus). Tyrimus atliko Regina Ulozaitė (Lietuvos nacionalinis muziejus) ir Greta Narodovskaja (Vilniaus universiteto bibliotekos Mokslinių tyrimų ir paveldo rinkinių departamento Dokumentinio paveldo išsaugojimo skyrius).

Eksponatą ir jo radimvietę tyrė Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos institutas ir Gamtos tyrimų centras.

Parodą remia Lietuvos kultūros taryba ir FISKARS.