Japoniškos šventyklėlės MIKOŠI eisena | Kultūros naktis 2023

  • 2023 06 16
  • 19 val.
  • T. Kosciuškos g. 3, Vilnius
  • Renginys
  • Nemokamai

Japonijos ambasada Lietuvoje kartu su Lietuvos nacionaliniu muziejumi kviečia pasinerti į japoniškos vasaros šventės siautulį ir sudalyvauti tradicinės japoniškos šventyklėlės MIKOŠI nešimo eisenoje Vilniaus gatvėmis, kuri vyks birželio 16 d. „Kultūros nakties“ metu!

Mikoši yra nešiojama medinė šintoistinė šventyklėlė, skirta „pernešti“ dievybę iš vienos šventyklos į kitą. Sakoma, kad Japonijoje egzistuoja aštuoni milijonai dievybių. Kiekviena iš jų kartą metuose yra „įsodinama“ į mikošį ir nešama gatvėmis, norint užsitikrinti sėkmę bei darną. Kultūros nakties metu viena iš šių japoniškų dievybių laikinai „apsigyvens“ mikošyje ir pasveikins Vilnių su 700-uoju gimtadieniu.

Nobuya Miyata – žmogus, kuris neša tūkstantmetes Japonijos tradicijas ant savo pečių tiesiogine to žodžio prasme. Specialiai iš Japonijos kartu su Okajamos prefektūroje įsikūrusios šintoistinės šventyklos vyriausiuoju šventiku Kazuhiro Takebe atvykstantis N. Miyata pakvies visus sudalyvauti šioje ypatingoje ir už Japonijos ribų itin retai sutinkamoje mikoši nešimo eisenoje.

Renginys nemokamas!

PROGRAMA

Renginys prasidės birželio 16 d. 19 val. specialiu šintoistiniu ritualu Istorijų namų kiemelyje (T.Kosčiuškos g. 3, Vilnius), o tuomet kartu griebsime mikošį bei nešime Vilniaus gatvėmis. Spalvingoje eisenoje dalyvaus ir tradiciniais japoniškais kimono pasidabinę jos dalyviai, skambės japoniškų būgnų garsai, o šventyklėlės nešikai sutartinai skanduodami japoniškas skanduotes savo energija užkrės ir žiūrovus.

EISENOS MARŠRUTAS

Darydama trumpus sustojimus, nuo Istorijų namų eisena keliaus palei Arsenalo gatvę link karaliaus Mindaugo paminklo, esančio priešais Lietuvos nacionalinio muziejaus Naująjį arsenalą, tada pasuks į Katedros aikštę, kur pasveikins didįjį kunigaikštį Gediminą su Vilniaus miesto įkūrimu – čia apie 20.30 val. juos pasitiks Romuvos apeigų folkloro grupė „Kūlgrinda“. Galiausiai, keliaudama Trispalvės gatve palei Gedimino kalno papėdę apie 21.30 val. eisena sugrįš atgal į Istorijų namus. Ten lauks šintoistinio ritualo apeigos ir mikošyje esanti dievybė bus „sugrąžinta“ atgal į Japoniją. Po eisenos visų lauks japoniški Bon-odori šokiai, atliekami vasaros sezono metu, prie kurių bus kviečiami prisijungti kiekvienas.

NORI KARTU NEŠTI MIKOŠĮ?

Padėti nešti mikoši šventyklėlę galės ir Kultūros nakties dalyviai. Apie 300 kg sverianti medinė šventyklėlė specialiai šiam renginiui atvyksta iš pietų Prancūzijos – tuo rūpinasi renginio partneris UAB „Hoptrans“, tad norintys prisijungti prie eisenos ir kartu ant savo pečių nešti mikošį yra kviečiami atvykti į Istorijų namų kiemelį bent pusvalandžiu anksčiau (apie 18.30 val.), dėvėti patogią avalynę bei su savimi turėti nedidelį rankšluostėlį, kuris bus naudojamas kaip paminkštinimas ant peties.

Iki pasimatymo Kultūros naktyje!

Organizatoriai: Japonijos ambasada Lietuvoje, Lietuvos nacionalinis muziejus

Partneris: UAB „Hoptrans“