Diskusija „Pilietinė visuomenė ir jos (apsi)sprendimai XX a. viduryje“

Minint Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dieną

  • 2021 05 16
  • Muziejaus darbo metu
  • Renginys
  • Renginys internete
  • Nemokamai

Pilietinė visuomenė yra kiekvienos demokratiniais principais valdomos valstybės pagrindas. Šis pamatinis demokratinės valstybės reiškinys nepriklauso nuo laiko, jis tiesiogiai veikiamas šalies valdymo formos. Laisvai egzistuojančią pilietinę visuomenę regime tarpukario Lietuvoje iki prezidento Antano Smetonos perversmo ir Lietuvai atkūrus nepriklausomybę. Tačiau 1941 m. birželio sukilimas, 1944-1953 m. partizaninis karas, vėlesnės nepaklusnumo sovietinei valdžiai akcijos yra dar ryškesnis ir iškalbingesnis nepriklausomoje Lietuvoje susiformavusios pilietinės visuomenės rezultatas. Šie reiškiniai šiandien mums svarbūs ne tik kaip istoriniai praeities įvykiai, bet ir šių dienų nepriklausomos Lietuvos valstybingumo pamatus formuojantys veiksniai.

Gegužės 16 d. 18 val. 30 min., minint Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dieną, kviečiame klausytis diskusijos, kurios metu bus paliesti 1941 m. birželio sukilimo istorinio ir teisinio vertinimo, valstybės ir valstybingumo okupacijos sąlygomis, partizanų Karo lauko teismo sprendimų vykdymo ir mažumos (1941 m. sukilėliai ir 1944-1953 m. partizanai) kalbėjimo daugumo vardu klausimai bei problematika.

Diskusijos dalyviai: doc. dr. Kęstutis Girnius (VU TSPMI), prof. dr. Ainė Ramonaitė (VU TSPMI), prof. dr. Dainius Žalimas (Konstitucinio teismo pirmininkas)

Diskusiją veda: dr. Aistė Petrauskienė (LNM)

Diskusiją tiesiogiai transliuos LRT.lt portalas ir Lietuvos nacionalinio muziejaus Facebook paskyra.