Raginis kirvis Lyngby tipo

  • Autorius
    Jonas Jonutis
  • Sukūrimo data
    11145-11045 m. pr. Kr.
  • Sukūrimo vieta
    Lietuva

  • Medžiaga, technika
    Šiaurės elnio ragas

  • Išmatavimai
    Ilgis 45,3 cm, ašmenų ilgis 10 cm, plotis 3,5 cm, kirvio koto skersmuo 4,9 cm
  • Inventoriaus numeris
    EM 2780
LNM eksponatai LIMIS

Apie eksponatą

Parupės kaime, Nemunėlio Radviliškio seniūnijoje, Biržų rajone 2014 m. atsitiktinai rastas raginis kirvis, šiai dienai, yra seniausias raginis dirbinys Rytų Baltijos regione. Dovanojo Vilius Venckūnas, sklypo, kuriame rastas kirvis, savininkas

Seniausi akmens amžiaus eksponatai: titnaginiai dirbiniai, skeltės ir nuoskalos, raginis kirvis iš šiaurės elnio rago – priskiriami vėlyvojo paleolito pabaigai, datuojami XII–IX tūkstantmečiu pr. Kr. Mezolito laikotarpio rinkinio pagrindą sudaro titnago dirbiniai, taip pat dirbiniai iš kaulo ir rago. Dauguma radinių – iš tyrinėtų pietryčių Lietuvos akmens amžiaus stovyklaviečių. Apie seniausius laidojimo papročius Lietuvos teritorijoje žinome iš Donkalnio mezolito kapinyno. Bene žymiausias radinys – mezolito laikotarpio Donkalnio žynio kapas iš Biržulio apyežerės.

Gausiausias titnaginis neolito laikotarpio inventorius yra iš pietryčių Lietuvos – Merkio upės baseino gyvenviečių. Muziejuje taip pat saugoma didelė akmens amžiaus dirbinių kolekcija iš Žemaitijos – Biržulio ežero baseino, rytų Aukštaitijos – Kretuono ežero baseino, pietų Lietuvos – Šešupės baseino. Unikalūs medžio, kaulo, gintaro dirbiniai iš tyrinėtų Šventosios gyvenviečių, įspūdinga keramikos fragmentų gausa iš Nidos gerokai praplečia mūsų protėvių gyvenimo tiek materialinės, tiek dvasinės kultūros vaizdą. Šventoji ir Nida – didžiausios neolito laikotarpio tyrinėtos gyvenvietės Lietuvoje.