Naujas muziejaus eksponatas – išskirtinis tarpukario urėdo švarkas

 
 

Spalio 14 d. Lietuvos nacionaliniam muziejui buvo perduotas unikalus, tarpukario laikotarpį menantis Varėnos urėdo švarkas ir medžioklės ragas. Visuomenė su šiuo švarku susipažinti turės galimybę jau visai netrukus – planuojama specialių ekskursijų metu atverti Lietuvos nacionalinio muziejaus uniformų fondą, kuriame saugoma ir daugiau panašių eksponatų.

Naujieji muziejaus eksponatai Lietuvą pasiekė iš Naujosios Zelandijos. Urėdo švarkas priklausė Vladui Grigaliūnui, kuris 1939 m. Miškų departamento nurodymu buvo paskirtas Varėnos miškų urėdijos urėdu.

„Šis švarkas vertingai papildys Lietuvos nacionalinio muziejaus saugomų uniformų kolekciją, todėl džiaugiamės dovanų gavę tokį eksponatą“, – Lietuvos literatūros ir meno archyvui už perduotą eksponatą dėkojo Lietuvos nacionalinio muziejaus direktorė Rūta Kačkutė.

Anot dizainerio, tyrinėjančio ir atkuriančio partizanų aprangą, Giedriaus Paulausko, muziejui perduotas švarkas ypatingas tuo, kad yra puikiai išsilaikęs, o jo dizainas mena 1939–1940 metus. Angliško kirpimo apykaklė rodo, kad jį dėvėjęs asmuo užėmė aukštas pareigas ir, kaip sako G. Paulauskas, „dirbo ne miške, o prie stalo“.

Švarko savininkas Vladas Grigaliūnas aktyviai dalyvavo šaulių veikloje – buvo 57-ojo Varėnos šaulių būrio vadas ir vienas iš 20-ies Varėnos II šaulių būrio ugniagesių komandos steigėjų.
Antrojo pasaulinio karo metais, Grigaliūnų šeimai besitraukiant į Vokietiją, saugiai pasiekti Vakarus jiems padėjo Lenkijos ir Vokietijos miškuose dirbę pareigūnai, kurie suorganizavo transportą – jaučiu traukiamą vežimą – ir pranešė apie galimas grėsmes.

Kartu su švarku ir medžioklės ragu, kurie tapo naujaisiais Lietuvos nacionalinio muziejaus eksponatais, į Lietuvą pargabentas ir 1949 metais į Naująją Zelandiją atvykusių Grigaliūnų šeimos fondas, kuris bus saugomas Lietuvos literatūros ir meno archyve.

spalio 14, 2019


Kitos naujienos

Home buttonAtgal