Liepos 6-oji Lietuvos nacionaliniame muziejuje

Liepos 6-ąją Lietuvos nacionalinis muziejus kviečia švęsti ne tik Valstybės, bet ir Tautinio kostiumo dieną. Šią dieną muziejaus darbuotojai lankytojus pasitiks vilkėdami tautiniais drabužiais arba pasipuošę jų detalėmis, vyks daugybė įvairių renginių: ekskursijos, edukacinės popietės, kūrybinės dirbtuvės, veiks vaikų erdvė. Muziejaus svečiai vieni pirmųjų galės įsigyti išskirtinių suvenyrų, kuriuos pagamino sertifikuoti mūsų muziejaus liaudies meistrai. Renginių kupiną dieną užbaigs Tautiškos giesmės giedojimas Gedimino pilies bokšto apžvalgos aikštelėje.

Visi Lietuvos nacionaliniame muziejuje ir jo padaliniuose vykstantys renginiai nemokami, tereiks įsigyti lankytojo bilietą. Šventinė muziejaus bilieto kaina – 1 eur (Gedimino bokšte – 2 eur). Įsigyti bilieto nereikės, jeigu atvyksite į muziejų pasipuošę tautiniu kostiumu arba lankysitės regioniniuose muziejaus padaliniuose – Jono Basanavičiaus gimtinėje ir Vinco Kudirkos muziejuje.

RENGINIŲ PROGRAMA

PAŽINTINĖ POPIETĖ SUAUGUSIESIEMS „TAUTINIAME KOSTIUME ĮAUSTOS PROTĖVIŲ PASLAPTYS“

Padedami etninės kultūros specialistų ieškosite lietuviško tautinio kostiumo savitumo paslapčių. Jos slypi ne tik visiems atviroje tautinio kostiumo ekspozicijoje (kuri, beje, yra vienintelė tokia Lietuvoje), bet ir muziejaus saugyklose esančiuose etninės kultūros lobiuose.

Tautinio kostiumo visumą atskleisti padės visiems Lietuvos regionams būdingos šventinės valstiečių aprangos rekonstrukcijos, tačiau ypatingas dėmesys bus skiriamas vienam iš aprangos akcentų – juostoms. Iš turtingiausių Lietuvoje etninės kultūros saugyklų atkeliavę skirtingų regionų autentiškų juostų pavyzdžiai leis perteikti jų įvairovę. Ši kostiumo detalė turėjo ne tik praktinę, bet ir simbolinę reikšmę, todėl nenustebkite, kai, profesionalių kostiumo tyrinėtojų padedami, skirtinguose juostų raštuose ir ornamentuose įžvelgsite slypinčias mūsų protėvių įaustas žinutes.

Visi norintys galės išbandyti tautinės juostos audimo subtilybes.

Kur ir kada?

Kur? Lietuvos nacionalinis muziejus, Arsenalo g. 1

Kada? 13–16 val.

Kaina? Užsiėmimai nemokami įsigijusiems lankytojo bilietą.

 

KŪRYBINĖS DIRBTUVĖS MAŽIESIEMS „MARGĄ JUOSTĄ AŠ PINU“

Kol tėveliai narplios tautiniame kostiume įaustas paslaptis, jaunieji muziejaus lankytojai bus laukiami kūrybinėse dirbtuvėse. Tyrinėdami tautinių juostų spalvas bei raštus, besimatuodami galvos papuošalus – karūną, karolinę, galioną – ir su jais besifotografuodami vaikai pradės pirmąją pažintį su tautiniais drabužiais ir jų dalimis.

Vaikai savo rankomis pins tautinę juostelę ir išmoks net keletą jų pynimo būdų. Ieškodami, kam geriausiai tiktų jų pasigaminta juostelė, mažieji sužinos, kam juostas naudodavo mūsų protėviai. Kadaise naudota rūbams susijuosti, skrybėlių ir drabužių kraštelių puošybai, tautinė juosta šiandien pritaikoma kur kas plačiau: telefonų dėkliukams, piniginėms, knygų skirtukams ir rūbų dekoravimui.

Kur ir kada?

Kur? Lietuvos nacionalinis muziejus, Arsenalo g. 1

Kada? 13–16 val.

Kaina? Užsiėmimai nemokami įsigijusiems lankytojo bilietą.

 

AUTENTIŠKI SUVENYRAI: IŠSINEŠK DALELĘ MUZIEJAUS

Minėdami Tautinio kostiumo dieną lankytojai kartu su savimi galės išsinešti ir dalelę muziejaus.

Šiai progai muziejus pagamino išskirtinių suvenyrų, kuriuose atsispindi tautinio paveldo elementai – raštai, ornamentai, spalvų deriniai.

Visi suvenyrai yra autentiški rankų darbo gaminiai. Juos iš natūralių medžiagų gamina muziejaus Tekstilės atkūrimo dirbtuvėse dirbančios sertifikuotos tradicinių amatų meistrės: audėjos, mezgėjos, pynėjos, siuvėjos, siuvinėtojos.

Kur ir kada?

Kur? Lietuvos nacionalinis muziejus, Arsenalo g. 1

Kada? 10–18 val.

 

TAUTIŠKOS GIESMĖS GIEDOJIMAS GEDIMINO PILIES BOKŠTE

Pirmieji šimtas norinčiųjų kartu su lietuviais visame pasaulyje galės sugiedoti Tautišką giesmę ypatingoje vietoje – Gedimino pilies bokšto apžvalgos aikštelėje. Čia pirmą kartą 1919 m. sausio 1 d. suplazdėjo lietuviška trispalvė.

Kur ir kada?

Kur? Gedimino pilies bokštas, Arsenalo g. 5

Kada? 20.50 val. Vietų skaičius ribotas: vieta garantuojama tik 20 val. ekskursijos dalyviams, visi kiti bus leidžiami, iki lankytojų skaičius pasieks šimtą.
Kaina? Nuo 20.50 iki 21.15 val. į Gedimino pilies bokšto apžvalgos aikštelę bus leidžiama nemokamai.

 

EKSKURSIJOS IR EDUKACINIAI UŽSIĖMIMAI

Gedimino pilis istorinių įvykių sūkuryje

Gedimino pilies bokštas buvo ir yra istorinių įvykių sūkuryje. Tautiniais drabužiais pasipuošę ekskursijų vadovai atskleis ilgą ir sunkų kovos už laisvę ir nepriklausomybę kelią nuo kryžiuočių laikų iki pat XX amžiaus, nukels į praeitį ir leis prisiminti, kas buvo mūsų tautos galybė, didybė ir pasididžiavimas, o ekskursijos pabaigoje pakvies į apžvalgos aikštelę, kur kartu su lietuviais visame pasaulyje giedosime Tautišką giesmę.

Kur ir kada?

Kur? Gedimino pilies bokštas, Arsenalo g. 5

Kada? 18 val. anglų kalba ir 20 val. lietuvių kalba.

Kaina? Užsiėmimai nemokami įsigijusiems lankytojo bilietą.

 

Mindaugas II iš Lichtenšteino pilies!

Ar žinojote, kad Lietuva galėjo turėti antrąjį karalių Mindaugą? Toks siūlymas buvo iškeltas 1918 m. vasarą, ieškant galimybės įtvirtinti Lietuvos nepriklausomybę. Kiek pastangų reikėjo įdėti siekiant išsilaisvinimo, kokie reikalavimai buvo pateikti galimam monarchui? Kaip sekėsi atsispirti Vokietijos imperatoriaus ketinimams prisijungti Pirmojo pasaulinio karo metais jos okupuotą Lietuvą, paskyrus savo pasirinktą valdovą? Kodėl Lietuva netapo karalyste?

Tai ir dar daugiau sužinosite tiesiai iš Signatarų namų ekskursijų vadovų lūpų.

Kol tėveliai narplios istorijos paslaptis, mažieji muziejaus lankytojai bus pakviesti pasiklausyti Jono Basanavičiaus Ožkabalių pasakų ir sužinos apie tautos patriarcho augintinius.

Kur ir kada?

Kur? Signatarų namai, Pilies g. 26

Kada? 15 val.

Kaina? Užsiėmimai nemokami įsigijusiems lankytojo bilietą.

 

Žaidimas šeimoms „Geltona. Žalia. Raudona“

Visos Lietuvos vėliavos spalvos aptinkamos ir tautiniuose drabužiuose, todėl minint Tautinio kostiumo dieną šiuo tradiciniu rūbu pasipuošęs ekskursijų vadovas kartu su mažaisiais lankytojais leisis į žaismingą nuotykį bastėjoje.

Į trijų spalvų komandas susiskirstę vaikai su tėvelių ir gidų pagalba turės rasti paslėptus klausimus, į kuriuos atsakę sudėlios „Jaunojo lietuvio priesaiką Lietuvai“. 

Kur ir kada?

Kur? Vilniaus gynybinės sienos bastėja, Bokšto g. 20

Kada? 11 val.

Kaina? Užsiėmimai nemokami įsigijusiems lankytojo bilietą.

 

Pažintis su Suvalkijos etnine kultūra

Jono Basanavičiaus gimtinėje lankytojus pasitiks tautiniais drabužiais pasipuošusios muziejininkės, kurios siūlys ne tik pasižvalgyti po muziejaus ekspozicijas, bet ir dalyvauti nemokamose ekskursijose bei edukacinėje programoje „Ką žinau apie Suvalkijos etninę kultūrą?“.

Kur ir kada?

Kur? Jono Basanavičiaus gimtinė, Ožkabalių I kaimas, Vilkaviškio r.

Kada? Edukacinės programos – 11 ir 14 val., ekskursijos – 12 ir 15 val.

Kaina? Nemokamai

 

NAUJA PARODA VINCO KUDIRKOS MUZIEJUJE

Į visą dieną Kudirkos Naumiestyje vyksiančius Valstybės dienos minėjimo renginius įsijungia ir Vinco Kudirkos muziejus, kuris pakvies nemokamai aplankyti naują parodą „Lietuvos šauliams – 100“.

13 val. vyks edukacinė programa „Esu dailiai išmokyta, moku gražiai austi“. Svečiuose – tautinių juostų audėja Lidija Černiauskienė.

Kur ir kada?

Kur? Vinco Kudirkos muziejus, Kudirkos Naumiestis, Šakių r.

Kada? Nuo 10 val.

Kaina? Parodos lankymas nemokamas


 

liepos 6, 2019


Kitos naujienos

Home buttonAtgal