Juozapui Čechavičiui – 200

 
 

Būdamas istorinio profilio Lietuvos nacionalinis muziejus didelį dėmesį skiria fotografijai, atspindinčiai laiko dvasią, įvykius ir žmones, jų gyvenseną. Šiemet sukanka 200 metų, kai 1818 m. kovo 2 d. Vitebsko gubernijoje gimė vienas garsiausių Vilniaus fotografų Juozapas Čechavičius. Ta proga Lietuva, palaikoma kaimyninių šalių, 2016 m. pateikė prašymą UNESCO įtraukti žymiojo fotografo 200-ųjų gimimo metinių sukaktį į visam pasauliui reikšmingų minėtinų datų kalendorių. UNESCO Generalinės konferencijos 39-ojoje sesijoje šiai kandidatūrai pritarta.

Lietuvos nacionalinis muziejus, saugantis didžiausią mūsų šalyje J. Čechavičiaus fotografijų ir stiklo negatyvų rinkinį, vienas pirmųjų ėmėsi publikuoti fotografo darbus savo leidiniuose. Tęsiant serijos Lietuvos fotografijos istorija publikacijas, 2016 m. buvo išleista septintoji tos serijos knyga Juozapas Čechavičius. Fotografijos/Photographs. Šiame leidinyje išsamiai pristatoma fotomenininko J. Čechavičiaus (1818–1888) kūryba, kurios palikimą sudaro per 300 fotografijų su Vilniaus panoramų, bažnyčių, gatvių, aikščių ir apylinkių vaizdais. Jame taip pat skelbiamos Neries pakrančių vaizdų nuotraukos iš paties J. Čechavičiaus sudaryto fotografijų albumo Album brzbregów Wilii, kuriame sudėtos 27,7×34,4 cm formato 28 nuotraukos. Albume publikuojamus Neries pakrančių vaizdus J. Čechavičius užfiksavo keliaudamas upe iš Vileikos (dabar Baltarusija) į Kauną. Šis fotomenininko albumas – itin vertingas ir unikalus eksponatas. Vienintelis jo egzempliorius saugomas Lietuvos nacionalinio muziejaus J. Čechavičiaus rinkinyje.

Papildant leidinį taip pat publikuojamos J. Čechavičiaus fotografijos iš Lietuvos dailės muziejaus, Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus, Lietuvos literatūros ir meno, Lietuvos valstybės istorijos archyvų, Vilniaus universiteto, Kultūros paveldo centro Paveldosaugos bibliotekos ir Mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos rinkinių, taip pat nuotraukos iš J. Čechavičiaus Vilniaus vaizdų albumo, saugomo Vatikano apaštalinėje bibliotekoje.

J. Čechavičiaus kūryboje atspindėtas Vilnius buvo vienas mėgstamiausių ir dažniausiai fotografuotas miestas. Jo vaizdų nuotraukos sudaro visų gausiausią ir plačiausiai žinomą fotografo kūrybinio palikimo dalį. Vilniaus fotografavimo istorijoje J. Čechavičius buvo pirmasis fotografas, nuotraukose visapusiškai įvaizdinęs miestą. Fotomenininko dėmesį traukė ne tik miesto panoramos, architektūros paminklai, bet ir miesto gyvenimo įvykiai, kuriuos taikliai fiksavo. J. Čechavičius pirmasis ėmėsi iniciatyvos įamžinti Vilniaus bažnyčių interjerus, jose esančius antkapinius paminklus ir paveikslus.

Šis J. Čechavičiaus kūrybai skirtas albumas, kuriame pateiktas Lietuvos saugyklose esantis gausus, įdomus ir įvairiapusis fotomenininko XIX a. 7–9 dešimtmečių Vilniaus vaizdų archyvas, laikytinas vienu svarbiausių miesto ikonografijos regimosios atminties šaltinių ir veikiausiai bus naudingas ne tik miesto istorijos tyrinėtojams, bet sudomins ir platesnę Lietuvos visuomenę.

Home buttonAtgal