Jono Basanavičiaus gimtinė kviečia švęsti didžiausio žmogaus rankomis sodinto Ąžuolyno trisdešimtmetį

 
 

Gegužės 11 d. Jono Basanavičiaus gimtinėje (Vilkaviškio rajone) vyks Lietuvos tautinio atgimimo ąžuolyno šventė. Šiemet šis didžiausias Lietuvoje žmogaus rankomis sodintas Ąžuolynas pasitinka 30 metų jubiliejų. Ši vieta jau tapo unikaliu Lietuvos valstybės ir lietuvių tautos istorijos paminklu. Nuolat puoselėjamas ir kasmet plečiamas Ąžuolynas pamažu didėjo ir dabar užima net 40 hektarų plotą.

Keturiolikoje giraičių žaliuoja daugiau nei 8000 ąžuolų. Daugelis jų buvo sodinti svarbiausioms valstybės istorijos datoms atminti, čia taip pat auga daug vardinių ąžuolų.

„Ąžuolai sodinti ir reaguojant į istorinius įvykius. Džiugius ir skausmingus mūsų istorijos momentus paminėdavom kone per kiekvieną ąžuolų sodinimo talką: 11 ąžuoliukų atmena Kovo 11-ąją, 13 ąžuoliukų ir viena liepaitė – Sausio 13-osios įvykius, 9 ąžuoliukai skirti Lietuvos pareigūnams, nužudytiems Medininkų pasienio poste. 2004 m. pasodinta ąžuolų įstojimo į Europos Sąjungą ir NATO proga. Vardinių ąžuolų ir teminių giraičių su laiku atsirado tiek daug, kad teko išleisti Ąžuolyno žemėlapį ir visus juos sužymėti“, – pasakoja Jono Basanavičiaus gimtinės vedėja R. Vasiliauskienė.

Gegužės 11 d. 12 val. Ąžuolyno trisdešimtmečio šventė Jono Basanavičiaus gimtinėje prasidės valstybės vėliavos pakėlimo ceremonija. Renginio metu gros Kybartų kultūros centro pučiamųjų instrumentų orkestras „Kybartai“, taip pat Marijampolės folkloro ansamblis „Žibinyčia“, Vilkaviškio kultūros centro liaudiškų šokių kolektyvas „Lelija“. Ąžuolyno trisdešimtmečio renginį ves muzikologė Zita Kelmickaitė.

Teatralizuotos ekskursijos metu lankytojus vilkaviškiečiai vaišins dilgėlių sriuba, o Jono Basanavičiaus gimtinės darbuotojai kvies paskanauti jų pačių pagamintos gilių kavos ir arbatos.

Jono Basanavičiaus gimtinė ir Ąžuolynas, įsikūrę Vilkaviškio rajone, – tai vienas iš 9 Lietuvos nacionalinio muziejaus padalinių. Čia atvykę lankytojai gali susipažinti su XIX a. pabaigos – XX a. pradžios pasiturinčio Suvalkijos ūkininko vienkiemio sodyba, jos išdėstymu, tradiciniais gyvenamaisiais ir ūkiniais trobesiais, to laikotarpio baldais, buities daiktais, o dalyvaudami edukaciniuose užsiėmimuose – pažinti puoselėjamas Suvalkijos regiono tradicijas, papročius, ugdyti patriotiškumą ir pilietiškumą.

Ąžuolyno idėją 1988 m. iškėlė grupė bendraminčių – inžinierius Vitalius Stepulis, pedagogas Algimantas Kepežėnas, ekonomistas Vygandas Čaplikas, geografas Rimantas Krupickas, parkotyrininkas Kęstutis Labanauskas, žemėtvarkininkas Romualdas Survila ir Bartninkų kolūkio pirmininkas Vladas Markauskas. Būtent šie žmonės įkūrė Lietuvos tautinio atgimimo ąžuolyno draugiją, kuri rūpinosi Ąžuolyno sodinimu ir jo globa.

Įdomūs faktai:
• 1989 m. balandžio 1, 8 ir 15 dienomis masinių talkų metu buvo pradėtas sodinti Lietuvos tautinio atgimimo ąžuolynas. Talkoje dalyvavo apie 3500 žmonių iš visos Lietuvos.
• 1998 m. balandžio 25 d. savo vardinius ąžuolus pradėjo sodinti Kovo 11-osios Akto signatarai.
• 1998 m. gegužės 19 d. Lietuvos Vyriausybės nutarimu Nr. 612 Ąžuolynui suteiktas kultūros paminklo statusas.
• 2014–2017 m. buvo pasodinta Atkurtos Lietuvos valstybės šimtmečio giraitė. Ji suformuota iš penkių guotų, kurie simbolizuoja Lietuvos etnografinius regionus
• Šiandien Ąžuolynas užima 40 hektarų plotą, jame žaliuoja 14 giraičių svarbiausioms valstybės istorijos datoms atminti, auga daug vardinių ąžuolų.


 

gegužės 11, 2019 | Jono Basanavičiaus gimtinė, Ožkabalių I k.


Kitos naujienos

Home buttonAtgal