Gedimino kalno stabilizavimo žiemai ir 2018 m. pavasariui darbai baigiami, tęsiasi šiaurės vakarų šlaito tvarkybos darbai
Gedimino kalne baigiami nuo spalio mėn. vykdyti darbai, kurių pagrindinis tikslas – apsaugoti kalną žiemos ir pavasario periodu, kuris yra labai palankus nuošliaužoms formuotis.
Vandens infiltracija į kalno aikštelę sumažinta atlikus šiuos darbus:
- Gedimino kalno aikštelėje įrengta laikina stoginė, kuri leis sumažinti kritulių vandens infiltraciją į žaliuosius kalno plotus, taip pat leis tęsti vykdomus archeologinius tyrinėjimus.
- Kunigaikščių rūmų liekanų vidinis plotas nuo kritulių apsaugotas laikinu stogeliu, aikštelės dalį tarp rūmų ir gynybinės sienos nuo kritulių saugos speciali danga.
Kalno aikštelės statiniai stabilizuoti atlikus šiuos darbus:
- Kunigaikščių rūmų liekanų sienos sutvirtintos suvaržant jas templėmis.
- Sustiprintas lapkričio mėn. pradžioje įgriuvęs pagrindinis takas, reikalingas tolimesniems tvarkybos darbams kalno aikštelėje vykdyti.
Nuo erozijos žiemos ir pavasario laikotarpiu apsaugoti po nuošliaužų atsidengę natūralūs geologiniai sluoksniai:
- Pietrytiniame šlaite nukastas nuslinkęs ir į deformacijas linkęs supiltinis technogeninis gruntas. Nuošliaužos vieta apsaugota supylus skaldos sluoksnius, o dalis šlaito uždengta vandeniui nelaidžia difuzine plėvele. Išorinis kritulių vanduo nuo plėvelės patenka į lietaus kanalizacijos tinklus, o šlaituose išsikraunantis vanduo surenkamas drenažinėmis tranšėjomis.
- Stabilizuotos ir kitos dėl itin lietingo rudens paskutiniu metu nuošliaužų pažeistos kalno vietos rytiniame ir pietrytiniame šlaituose bei pietų ir vakarų šlaitų sandūroje. Pagal tą patį principą nukastas ir išvalytas supiltinis gruntas, užpilti skaldos sluoksniai, paklota drenažinė sistema. Darbai pietvakariniame šlaite artėja prie pabaigos.
Siekiant sustabdyti užfiksuotų grunto deformacijų tolesnį vystymąsi buvo įgyvendintos prevencinės priemonės:
- Vakarinio šlaito įtrūkis nuplaniruotas ir uždengtas difuzine apsaugine plėvele. Sandūra tarp vakarinio bokšto pamatų ir nuogrindos buvo užtaisyta ir užsandarinta cementiniu skiediniu.
- Šiauriniame šlaite esantis grunto įtrūkis taip pat užtaisytas ir uždengtas apsauginiu tinklu. Jis sutvirtintas 2–3 metrų ilgio tarpusavyje sujungtų vamzdžių laikančiąja konstrukcija.
Šiaurės vakarų šlaito tvarkybos darbai
Šiaurės vakarų šlaite baigiami tinkladėžių įrengimo darbai. Iki šių metų pabaigos, jeigu leis sąlygos, planuojama tinkladėžes užpilti skalda, įrengti tinklą ir pradėti jų užpylimą augaliniu gruntu. Pavasarį bus sėjamas augalinis sluoksnis. Pradėti po nuošliaužos atsidengusio rostverko remonto darbai pagal projektinius sprendinius.
Vykdant rostverko remonto darbus, viršutinėje šiaurės vakarų šlaito dalyje, tarp rostverko polių, buvo atidengti mūro konstrukcijos fragmentai. Mūras sudarytas iš lauko riedulių ir nesistemingai išdėstytų raudono bei gelsvo molio plytų, rištų kalkiniu skiediniu.
Preliminarios apžiūros duomenimis, šios mūro konstrukcijos datuojamos XV–XVI a. Spėjama, kad tai yra Aukštutinės pilies gynybinės sienos kontraforso liekanos.
Darbai, kol bus atlikta detali šių mūrų apžiūra, yra sustabdyti.
Primename, kad dar šių metų pradžioje, siekiant išvengti galimos rostverkų griūties, buvo atliktas jų inkaravimas prie Gedimino kalno aikštelėje įrengto poliaus.
Visą šiaurės vakarų šlaito tvarkybos projektą užbaigti planuojama kitų metų pavasarį.
Visas su Gedimino kalno tvarkyba susijusias naujienas galima rasti čia.
gruodžio 15, 2017
Kitos naujienos
-
Jono Šliūpo muziejuje – virtualus autentiškų delmonų rekonstrukcijų parodos atidarymas
sausio 20, 2021 | Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejus, Palanga
-
Naujai įsigytos muziejinės vertybės
sausio 13, 2021
-
Virtualioje galerijoje – prieš 30 metų kurti piešiniai, vaizduojantys Sausio 13-ąją vaikų akimis
sausio 13, 2021
-
JAV surastas beveik 50 metų dingusiu laikytas Kazio Varnelio kūrinys
gruodžio 23, 2020
-
Primityvioji tapyba. Penktoji respublikinė konkursinė paroda Monikos Bičiūnienės premijai laimėti
-
Ieškome Kolegų
